Ortopedický magazín logo

Reklama

V NÚSCH narástli pre pandémiu čakačky u niektorých diagnóz aj na deväť mesiacov

NÚSCH

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Foto: TASR - MIchal Svítok

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) narástli v dôsledku pandémie nového koronavírusu čakacie doby u niektorých chronických diagnóz, teda u stabilných pacientov s potrebou plánovanej zdravotnej starostlivosti, na približne osem až deväť mesiacov.

„Keďže sme boli nútení predovšetkým počas druhej vlny pandémie redukovať kardiochirurgickú operatívu pre obsadenosť časti intenzívnych lôžok starostlivosťou o ventilovaných pacientov s diagnózou COVID-19, narástli v našom zdravotníckom zariadení čakacie doby u stabilných pacientov čakajúcich na kardiochirurgické operačné výkony z pôvodných približne štyroch až piatich mesiacov na súčasných približne osem až deväť mesiacov,“ uviedla hovorkyňa národného ústavu Soňa Valášiková.

Podľa jej slov narástla tiež čakacia doba na niektoré špeciálne inštrumentárne výkony u pacientov s poruchami srdcového rytmu, a to z osem na 12 mesiacov.

Počas prvej a druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19, a takisto v súčasnosti poskytuje NÚSCH špeciálne operačné a intervenčné výkony u pacientov s potrebou neodkladnej zdravotnej starostlivosti podľa slov hovorkyne bez obmedzení. Zdôraznila, že dostupnosť akútnej starostlivosti nebola redukovaná.

Doba čakania u stabilných pacientov, ktorí potrebujú základnú kardiologickú diagnostiku a katetrizačné diagnostické a intervenčné výkony pre ochorenia predovšetkým srdcových ciev a srdcových chlopní, sa podľa hovorkyne významne nezmenila, je asi dvojmesačná. Čakacia doba na hospitalizáciu u stabilných pacientov s ochoreniami ciev je taktiež bez významnejšej zmeny, a to približne štyri týždne.

„V súčasnosti NÚSCH pracuje bez obmedzení tak, aby sme čakacie doby skrátili,“ uzavrela hovorkyňa národného ústavu Soňa Valášiková.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-Michal Svítok

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This