Ortopedický magazín logo

Reklama

Hlavná vedecká pracovníčka WHO Soumija Sváminathanová varuje pred kombinovaním vakcín

Hlavná vedecká pracovníčka WHO Soumija Sváminathanová v pondelok varuje pred kombinovaním vakcín p

Hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumija Sváminathanová varuje pred kombinovaním vakcín proti koronavírusu od rôznych výrobcov. Takéto postupy označila za „nebezpečný trend“. Podľa jej slov zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov o vplyve očkovania dvoma rozličnými vakcínami na ľudské zdravie. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Je to trochu nebezpečný trend. Čo týka kombinovania (očkovacích látok), nachádzame sa v zóne bez dát a údajov,“ povedala odborníčka na online brífingu.

Zároveň varovala pred rizikom vypuknutia chaotickej situácie, ak občania niektorých krajín dostanú možnosť rozhodovať o tom, kto a kedy dostane druhú, tretiu a štvrtú dávku vakcíny.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil, že bohaté štáty by nemali objednávať dodatočné dávky očkovacích látok v situácii, keď iné štáty nemajú dosť vakcín ani pre zdravotníkov a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Kritizoval pritom skutočnosť, že vakcíny sú vo svete rozdeľované veľmi nerovnomerne.

V tejto súvislosti spomenul farmaceutické spoločnosti Pfizer a Moderna. Tie by podľa neho mali svoje vakcíny poskytnúť skôr iniciatíve COVAX, dodávajúcej očkovacie látky chudobnejším krajinám, ako bohatším štátom s vysokou mierou zaočkovanosti.

„Variant delta sa na celom svete šíri prudkým tempom a spôsobuje nový nárast počtu prípadov covidu a úmrtí,“ povedal tiež šéf WHO na tlačovom brífingu. Variant delta sa už rozšíril do viac ako 104 krajín, varoval.

Slovensko umožnilo kombinovanie vakcín

Len včera Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že je možné kombinovať vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je zo zdravotných dôvodov. MZ si vraj dalo k tejto téme vypracovať analýzu o účinnosti a bezpečnosti kombinácie dvoch odlišných vakcín.

V prípade lekárskeho odporučenia je už možné podať druhú dávku očkovacej látky aj od inej farmaceutickej firmy, ako bola pôvodne aplikovaná prvá dávka vakcíny,“ uviedla.

Rezort v takomto prípade odporúča kontaktovať svojho lekára a vyžiadať si potvrdenie. Následne kontaktovať infolinku MZ SR, prípadne infolinku Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Alebo si vyžiadať kontaktovanie prostredníctvom kontaktného formulára na stránke NCZI.

Dodala, že v nadväznosti na výsledky analýzy poskytne MZ SR verejnosti v priebehu najbližších dní presné a odborné informácie, ako v takomto prípade bude môcť postupovať.

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This