Ortopedický magazín logo

Reklama

Varovanie k vakcínam proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna

Varovanie k vakcínam proti koronavírusu

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok pridal varovanie k vakcínam proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre zvýšené riziko vzniku myokarditídy, čiže zápalového ochorenia srdcového svalu a perikarditídy, zápalového ochorenia osrdcovníka po vakcinácii. Informovala o tom agentúra Reuters.

Aktualizované varovanie pred vznikom neželaných vedľajších účinkov vakcinácie spomenutými mRNA očkovacími látkami – najmä po podaní druhej dávky – regulačný úrad prijal po rozsiahlom preskúmaní informácií a diskusiách odborníkov z Amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré prebehli v stredu. Ako uviedol FDA, zriedkavé symptómy uvedených zápalových ochorení srdca môžu nastať do niekoľkých dní po očkovaní.

Do 11. júna bolo do systému VAERS nahlásených viac ako 1200 prípadov myokarditídy a perikarditídy. Častejšie sa vyskytovali u mužov než u žien, a to týždeň po podaní druhej dávky vakcíny. Hospitalizovaných bolo v tejto súvislosti 309 pacientov mladších ako 30 rokov, pričom 295 z nich medzičasom z nemocnice prepustili.

Celkovo bolo v USA aplikovaných zhruba 300 miliónov dávok mRNA vakcín.

Prvé varovanie k vakcínam od spoločnosti Pfizer/BioNTech boli v spojitosti so zápalom srdcového svalu spomínané už 17. mája. Poradný výbor CDC vtedy uviedol, že preštudoval viacero správ o tom, že u niekoľko mladých ľudí, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu, sa prejavila myokarditída, teda zápalové ochorenie srdcového svalu. Išlo najmä o adolescentov a mladších dospelých mužského pohlavia.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This