Ortopedický magazín logo

Reklama

Dánsko hlási úmrtie po podaní vakcíny od AstraZenecy, polovica Britov už absolvovala prvú dávku

Dánsko hlási úmrtie po podaní vakcíny od AstraZenecy

Foto: Envato Elements

V Dánsku zomrel jeden z dvoch zdravotníkov, ktorých vo vážnom stave hospitalizovali s krvácaním do mozgu a trombózou. Tieto príznaky sa u oboch objavili necelé dva týždne po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, uviedla v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie regiónu hlavného mesta, ktorý prevádzkuje verejné nemocnice v Kodani.

Dánska agentúra pre lieky potvrdila, že dostala správy o dvoch „závažných“ prípadoch vedľajších účinkov, bližšie ich však nekomentovala.
Dánsko 11. marca pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Pridalo sa tak k viacerým krajinám sveta, ktoré dočasne pozastavili používanie tejto vakcíny po tom, čo sa objavili správy o prípadoch tvorby krvných zrazenín v mozgu po jej podaní.

Nemecko, Francúzsko a ďalšie krajiny tento týždeň obnovili očkovanie po stanovisku Európskej agentúry pre lieky (EMA). Tá vo štvrtok uviedla, že vakcína je účinná a bezpečná a jej výhody prevažujú nad rizikami. Dodala však, že zatiaľ nemôže definitívne vylúčiť súvislosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zdravotnými problémami a podozrivé prípady stále prešetruje.

Dánsko spolu so Švédskom a Nórskom očkovanie zatiaľ neobnovili s tým, že potrebujú viac času na konečné rozhodnutie.

Británia už zaočkovala polovicu dospelých prvou dávkou vakcíny

Viac ako polovica dospelých obyvateľov Británie už bola zaočkovaná prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Oznámil to v sobotu britský minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorého citovala televízia Sky News. 

„S potešením môžem oznámiť, že sme zaočkovali už polovicu všetkých dospelých obyvateľov Spojeného kráľovstva,“ napísal Hancock na Twitteri. „Vakcína je úspešným príbehom našej krajiny a našou cestou k prekonaniu pandémie“.

Aspoň prvú dávku vakcíny v Spojenom kráľovstve, kde sa očkovacia kampaň spustila už 8. decembra, dostalo už viac ako 26 miliónov ľudí. Britský premiér Boris Johnson dostal 19. marca prvú dávku vakcíny, ktorú vyvinula britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou. Chcel tým uistiť verejnosť, že táto očkovacia látka je bezpečná.

Zámerom britskej vlády je zaočkovať celú dospelú populáciu krajiny do konca júla. Symbolickú hranicu polovice zaočkovaných sa podľa Hancocka podarilo dosiahnuť v uplynulých 24 hodinách.

K naplneniu sa blíži aj druhý zo stanovených vládnych cieľov: podať vakcínu ľuďom patriacim do deviatich prioritných skupín do 15. apríla: treba už zaočkovať len niečo vyše päť miliónov ľudí. To podľa Sky News naznačuje, že sa tento cieľ podarí dosiahnuť ešte pred stanoveným termínom.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This