Ortopedický magazín logo

Reklama

Európska agentúra pre lieky: Vakcína od AstraZenecy nesúvisí so zvýšeným rizikom vzniku zrazenín

Európska agentúra pre lieky: Vakcína od AstraZenecy nesúvisí so zvýšeným rizikom

Foto: TASR/AP

Vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín, uviedla vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA). Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

„Výbor dospel k záveru, že vakcína nie je spojená so zvýšením celkového rizika tromboembolických príhod alebo krvných zrazenín,“ uviedla podľa agentúry AFP riaditeľka EMA Emer Cooková.

Výbor zároveň podľa Cookovej dospel k jasnému vedeckému záveru, že ide o bezpečnú a účinnú vakcínu. Prípadom sa zaoberal Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC).

EMA v správe na svojej webovej stránke taktiež uviedla, že „neexistujú dôkazy o probléme súvisiacom s konkrétnymi šaržami vakcíny alebo s konkrétnymi výrobnými závodmi“.

„Vakcína však môže byť spojená s veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín spojených s trombocytopéniou, čiže s nízkym počtom krvných doštičiek (prvkov v krvi, ktoré pomáhajú pri zrážaní) s krvácaním alebo bez krvácania vrátane zriedkavých prípadov zrazenín v cievach odvádzajúcich krv z mozgu (CVST),“ informovala EMA.

PRAC vykoná ďalšie preskúmanie rizík vrátane preskúmania rizík s inými typmi vakcín proti ochoreniu COVID-19. Zároveň bude pokračovať dôkladné sledovanie hlásení o poruchách zrážania krvi. Okrem toho sa začínajú realizovať aj ďalšie štúdie, ktoré majú poskytnú viac laboratórnych údajov a dôkazy z reálneho sveta.

EMA už v utorok vyhlásila, že „nič nenasvedčuje“ tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je „pevne presvedčená“ o prínosoch tejto vakcíny. Očkovanie AstraZenecou v poslednom období pozastavilo viacero krajín. Stalo sa tak po správach o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This