Ortopedický magazín logo

Reklama

ČR: Pre osoby s juhoafrickým variantom vírusu bude platiť prísnejšia karanténa

ČR: Pre osoby s juhoafrickým variantom vírusu bude platiť prísnejšia karanténa

Foto: Envato Elements

Odlišné karanténne pravidlá budú v Česku platiť pre osoby, ktoré sa nakazili juhoafrickým variantom koronavírusu alebo naň majú podozrenie. Po ukončení izolácie sa totiž budú musieť podrobiť ďalšiemu PCR testu. Ten sa doteraz nevyžadoval, ak infikovaní po 14 dňoch nemali žiadne príznaky choroby. Zmeny oznámil po rokovaní českej vlády minister zdravotníctva Jan Blatný, informoval portál Novinky.cz.

Blatný zdôraznil, že juhoafrický variant vírusu sa v ČR nešíri, keďže dosiaľ sa podarilo dohľadať všetky kontakty osôb nakazených týmto variantom. Niekoľko prípadov sa koncom februára objavilo v materskej škôlke v Brne; celkovo v tomto českom meste evidujú sedem potvrdených prípadov.

„Na území ČR existuje výskyt juhoafrickej mutácie. Dochádza tak k zmene. Po novom budú tak osoby s prítomnosťou alebo podozrením na túto mutáciu na ukončenie izolácie mať PCR test, ktorý musí byť spravený nie skôr ako po 14 dňoch,“ uviedol minister.

Juhoafrický variant je zrejme ešte nákazlivejší ako britský. Ako pre denník Právo uviedol neurovedec a molekulárny biológ Omar Šerý, zatiaľ čo britský variant oproti pôvodnému vírusu útočí s dvojnásobnou silou, v prípade juhoafrického variantu hrozí až päťnásobne vyššia miera nákazy, ako aj horší priebeh ochorenia.
Blatný varoval, že britský variant, ktorý tvorí viac než 50 percent z nakazených a v niekoľkých krajoch dokonca 80 percent, sa šíri i naďalej.

Sedem prípadov na Slovensku

V piatok potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva SR prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Potvrdené boli vo vzorkách z viacerých miest krajiny.

“Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant nového koronavírusu, keď sa tento infekčný variant našiel v siedmich vzorkách,” informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z Banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This