Ortopedický magazín logo

Reklama

Na Slovensku máme potvrdených 7 prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu

Na Slovensku potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie

Foto: ilustračné, Envato Elements

Na Slovensku potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Potvrdené boli vo vzorkách z viacerých miest krajiny. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. 

„Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant nového koronavírusu, keď sa tento infekčný variant našiel v siedmich vzorkách,“ priblížila Eliášová.

V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, žena sa nakazila na Slovensku. V okrese Stará Ľubovňa vyšla pozitívna vzorka na túto mutáciu vírusu mužovi, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali. Z Banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. „Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané,“ zdôraznila Eliášová.

Na prípady upozorňoval už v piatok (5. 3.) opozičný politik Richard Raši (Hlas-SD), ministerstvo zdravotníctva vtedy informácie nepotvrdilo. Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19. Je nebezpečný v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka. Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné. Vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, prvé prípady zaznamenali aj Česko, Maďarsko a Poľsko.

Slováci uprednostňujú vakcíny Pfizer/BioNTech a Sputnik V

Najprijateľnejšími vakcínami sú pre ľudí Pfizer/BioNTech a Sputnik V. Zaočkovať by sa dalo nimi viac ako 50 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza vypracovala agentúra Focus.

Vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech je prijateľná pre 55 percent opýtaných. Ruská očkovacia látka Sputnik V pre 53 percent respondentov. Americkou vakcínou Moderna by sa dalo zaočkovať podľa prieskumu 46,9 percenta ľudí, švédsko-britskou vakcínou od AstraZenecy zas 42,6 percenta opýtaných.

Viac ako 33 percent ľudí by si vybralo americkú vakcínu Johnson & Johnson a viac ako 30 percent by dalo prednosť americkej vakcíne Novavax. Čínsku vakcínu Sinopharm by si vybralo 27 percent respondentov.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že v rámci celej populácie by sa dalo len vakcínou Sputnik V očkovať 10,8 percenta ľudí, čo je približne 475.000 osôb. Asi 999.000 ľudí, teda 22,5 percenta, by si vybralo len inú vakcínu ako Sputnik V. Prieskum agentúra realizovala od 17. do 24. februára na vzorke 1018 respondentov.

Zdroj: TASR, TV Markíza

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This