Ortopedický magazín logo

Reklama

ČR: Děčínska nemocnica zhotovuje trojrozmerné modely nenarodených detí

ČR: Děčínska nemocnica zhotovuje trojrozmerné modely nenarodených detí

3D model nenarodeného plodu môžu ponúknuť maminkám na gynekologicko-pôrodnickom oddelení děčínskej nemocnice. Foto: Krajská zdravotní, a.s.

Pôrodnica v českom meste Děčín ponúka nastávajúcim matkám model ich ešte nenarodených detí, ktorý sa zhotovuje pomocou 3D tlačiarne na základe ultrazvuku. Medzi tehotnými ženami je o túto novú službu záujem, informoval v piatok webový spravodajský portál Českej televízie. Trojrozmerné modely nenarodených detí vychádzajú na necelých 100 eur.

Pre tvorbu modelu je ideálna snímka z približne 20. týždňa tehotenstva, keď plod ešte nie je veľký. Na vhodný záber sa môže čakať aj viac ako hodinu. Ideálna pozícia plodu na snímkovanie je totiž tá, v ktorej je dieťa natočené nosom priamo na ultrazvukovú sondu. Lekár následne zábery pošle priamo do 3D tlačiarne.

Nemocnica si za model účtuje 2500 korún (98 eur). Figúrka je zhruba o tretinu menšia než v tú chvíľu nenarodené dieťa, ktoré jej bolo modelom. Budúce matky model dostanú zvyčajne na druhý alebo tretí deň, vyzdvihnúť si ho môžu pri ďalšej kontrole. Záznam ultrazvuku vyjde na 600 korún, fotka na 100.

„Záujem je značný, býva to minimálne 60 percent mamičiek,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Děčín Petr Kraus. Pre model z 3D tlačiarne si sem môžu prísť aj budúce matky z iných častí republiky. Pôrodnica bude do tejto technológie zároveň zaúčať začínajúcich lekárov.

zdroj: TASR

Foto: Krajská zdravotní, a.s.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This