Čo je divertikulitída? Pozreli sme sa na operáciu hrubého čreva, akú absolvoval aj pápež František
Začiatkom júla svet obletela správa, že pápež František podstúpil operáciu hrubého čreva, a to pre zúženie hrubého čreva – symptomatickej divertikulárnej stenózy. Samotná operácia trvala tri hodiny v celkovej anestézii, no hlava rímskokatolíckej cirkvi v nemocnici nakoniec pobudla desať dní. Čo je divertikulitída? Aké ochorenie sa skrýva za týmto komplikovaným názvom a máme sa ho obávať? Pozrime sa naň bližšie.
Na začiatku je divertikulóza hrubého čreva
Napriek názvu, ktorý pripomína jazykolam, je divertikulóza alebo divertikulárna choroba hrubého čreva relatívne časté a liečiteľné ochorenie. „Divertikulóza je charakteristická tvorbou vydutín v stene hrubého čreva. Najčastejšia je v ľavej polovici hrubého čreva a najčastejšie v jeho esovitej časti,“ vysvetľuje MUDr. Peter Vladovič, PhD., primár chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Divertikulóza je veľmi častá vydutiny, čiže divertikuly sa tvoria približne u dvoch z troch ľudí pri dosiahnutí šesťdesiateho alebo sedemdesiateho roku života.“
Ako predchádzať vzniku divertikulov?
Divertikuly súvisia so starnutím – stena hrubého čreva sa časom oslabuje a je vystavená tlaku, obsahu čreva, preto sa vydutiny tvoria ľahšie. U väčšiny ľudí nespôsobia žiadne príznaky, a ak áno, ide o neurčitú bolesť v bruchu a pocit nadúvania.
Predpokladá sa, že divertikulóza je dôsledkom „západnej“ stravy, ktorá obsahuje málo vlákniny a veľa spracovaných potravín. Je bežná najmä v Spojených štátoch amerických a v niektorých európskych krajinách, oveľa zriedkavejšia v afrických krajinách. Americká spoločnosť chirurgov hrubého čreva a konečníka ako prevenciu odporúča obmedziť konzumáciu červeného mäsa a obohatiť stravu o dostatočný prísun vlákniny, ovocia a zeleniny.
Čo je divertikulitída hrubého čreva ?
Približne u 10 až 15 percent ľudí s divertikulózou sa vydutiny upchajú črevným obsahom a zapália a dochádza ku zápalu tenkej steny divertikula ‒ takzvanej divertikulitíde. Tá má už oveľa výraznejšie príznaky, najčastejšie ide o:
- bolesť, ktorá pretrváva aj niekoľko dní – obvyklým miestom bolesti je ľavá dolná časť brucha. Niekedy je bolestivejšia pravá strana brucha, najmä u ľudí ázijského pôvodu.
- nevoľnosť a vracanie,
- horúčka,
- citlivosť brucha,
- zápcha alebo menej často hnačka.
Kto divertikulitídu lieči?
„Divertikulitída hrubého čreva je závažné ochorenie, ktoré môže pacienta ohroziť na živote,“ pokračuje MUDr. Vladovič. „Predstavuje náhlu brušnú príhodu a takýto pacient vždy musí byť hospitalizovaný na chirurgickom oddelení. Liečba divertikulitídy spočíva v podávaní antibiotík do žily a sledovaní vývoja zápalu. Ak je zápal ohraničený, akútna operácia nie je potrebná, antibiotická liečba je postačujúca. Ak sa zápal napriek antibiotikám rozširuje, alebo zapálený divertikel praskol, je nevyhnutná urgentná operácia.“
Ako vyzerá operácia divertikulitídy?
„Pri operácii sa odstráni úsek hrubého čreva so zápalovým ložiskom a naloží sa dočasný vývod čreva – kolostómia,“ približuje lekár. „Zápal sa môže vyhojiť bez následkov alebo s následkami – jazvovitým zúžením čreva v mieste prekonaného zápalu, čiže stenózou. Stenóza robí pacientovi problémy s vyprázdňovaním, môže viesť až ku uzáveru čreva. Pacientom, ktorí opakovane prekonali zápal, alebo zápal sa vyhojil zúžením čreva, odporúčame operáciu hrubého čreva, pri ktorej sa odstráni postihnutý úsek. Na našej klinike takéto operácie uskutočňujeme miniinvazívnym – hybridným laparoskopickým prístupom, kde postihnutý úsek čreva odstraňujeme cez prirodzený telesný otvor – konečník. Výhoda tohto hybridného prístupu je v tom, že pacient nemá operačnú ranu na bruchu, cez ktorú by sa odstránil preparát. Má len drobné operačné ranky po inštrumentoch a kamere.“
Počas prvého mesiaca po zákroku sa odporúča, aby sa predišlo divertikulitíde v iných častiach hrubého čreva.
Prevencia
Hoci príznaky divertikulitídy sa vyskytujú aj u ľudí, ktorí sú fyzicky aktívni, odborné zdroje všeobecne odporúčajú:
- Pravidelné cvičenie, ktoré pomáha predchádzať divertikulitíde tým, že podporuje normálnu funkciu čriev a znižuje tlak vo vnútri hrubého čreva.
- Dlhodobú konzumáciu stravy bohatej na vlákninu: čerstvé ovocie, zelenina a celozrnné výrobky zmäkčujú ľudský odpadový materiál a pomáhajú mu rýchlejšie prejsť hrubým črevom.
- Prijímať veľa tekutín: vláknina funguje tak, že absorbuje vodu a zvyšuje množstvo mäkkého objemného odpadu vo vašom hrubom čreve. Ak však nepijete dostatok tekutín, aby ste nahradili vstrebanú tekutinu, vláknina môže spôsobiť zápchu.
- Vyvarovať sa prítomnosti jadierok a semiačok v strave.
- Vyhýbať sa fajčeniu.
Foto: Archív MUDr. Peter Vladovič, PhD., Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, TASR/AP