Británia ukazuje, že zhoršenie situácie môže znamenať opätovné pozastavenie operačných výkonov
Nemocnica v anglickom Birminghame včera informovala, že zrušila operácie pre nárast pacientov na JIS. Ide o jednu z najväčších nemocníc v Británii. Zrušila pritom všetky operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Dôvodom je výrazný nárast počtu hospitalizovaných pacientov s vážnym covidom. Zhoršenie situácie s COVID-19, pred ktorým nás denne varujú aj slovenskí odborníci a politici, môže znamenať opätovné pozastavenie operačných výkonov.
Birmingham, druhé najväčšie mesto v Británii s približne 1,14 miliónmi obyvateľov. Leží v grófstve West Midlands v strednej časti Anglicka – približne 180 kilometrov severozápadne od Londýna.
V pondelok bolo v birminghamskej nemocnici 110 pacientov s koronavírusom, z ktorých 19 bolo umiestnených na JIS. V piatok sa počet pacientov s covidom zvýšil na 166. Intenzívnu starostlivosť si vyžaduje 30 osôb.
Poradca britskej vlády, epidemiológ Chris Whitty upozorňuje, že množstvo hospitalizovaných pacientov môže v priebehu najbližších týždňov dosiahnuť „hrôzostrašnú úroveň”.
– Spojené kráľovstvo vo štvrtok hlásilo 48.553 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najvyšší počet od 15. januára.
– Nápor na nemocnice sa zvyšuje v súvislosti s nárastom počtu hospitalizovaných pacientov aj s domácou izoláciou zdravotníkov, ktorí prišli do kontaktu s nakazenými.
Portál BBC informoval, že už vo februári čakalo na rutinné operácie a zákroky v Anglicku asi 4,7 milióna ľudí. Už v tom čase to bolo najviac od roku 2007. V apríli to už bolo 5 000 000 ľudí čakajúcich na operáciu.
Koľko sa čaká na operáciu na Slovensku?
Za príklad sme si vybrali Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Na svojej webovej stránke uvádza tieto čakacie doby, podľa jednotlivých oddelení a výkonov.
Ortopédia (totálna endoprotéza-výmena kĺbu za umelý implantát) – pracovisko Petržalka 180 dní. Lepšie je na tom Ružinov, kde pacienti čakajú 80 dní. Na Kramároch 60 dní.
Na operáciu na klinike ústnej, čelustnej a tvárovej chirurgie v bratislavskom Ružinove čakajú pacienti 60 dní.
Pacienti ktorí potrebujú plánovaný výkon v rámci chirurgie ruky čakajú do ružinovskej nemocnice 180 dní.
Podľa Zdravotnej poisťovne Dôvera sa najdlhšie čaká na operácie na týchto oddeleniach:
- Chirurgia
- Gynekológia a pôrodníctvo
- Otorinolaryngológia
- Ortopédia (okrem výmeny bedrových a kolenných kĺbov)
- Urológia
„Medzi prvou a druhou vlnou sa veľmi neoperovalo, ak nešlo o urgentnú zdravotnú starostlivosť – máme za to, že anestéziológovia mali plné ruky práce na covidových oddeleniach,“ vysvetľuje Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia ZP Union.
Za posledné týždne sa situácia s plánovanými operáciami na Slovensku zlepšila. Nemocnice postupne ohlasovali, že opäť začínajú vykonávať aj iné, ako akútne zákroky.
„U nás je na čakacích listinách spolu 103 ľudí, z toho najmä v Bratislavskom kraji, nasleduje Martinský a Košický kraj. Ide o najnižší počet spomedzi zdravotných poisťovní,“ uvádza Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa ZP Union.
Kto “ide na čakaciu listinu?”
Čakacia listina je poradovník, ktorý sa tvorí, ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (nemocnica) nemôže odliečiť pacientov do 3 mesiacov. Na čakaciu listinu pacienta zaradí ošetrujúci lekár v prípade, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť. Teda takú, ktorú je možné odložiť bez ohrozenia života a vážneho ohrozenia zdravia.
Podľa platnej vyhlášky sa tvoria čakacie listiny na vybrané choroby oka, choroby obehovej sústavy a choroby svalovej a kostrovej sústavy. Platí, že ak sa stav pacienta náhle zhorší a potrebuje neodkladnú starostlivosť, bude mu poskytnutá bez ďalšieho čakania.
Redakcia
Zdroje: TASR, bbc, TS ZP Union, UNB, ZP Dôvera
Foto: Envato Elements