Ortopedický magazín logo

Reklama

Anketa SKSaPA: 20 % opýtaných chce odísť zo zdravotníctva. Odchádzajú aj mladé sestry

Anketa SKSaPA: 20 % opýtaných chce odísť zo zdravotníctva. Odchádzajú aj mladé sestry

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje, že aj mladé sestry opúšťajú svoju profesiu. Tvrdí, že štát musí podporiť vzdelávanie sestier, investovať do univerzít, ktoré vzdelávajú sestry. Na druhej strane musí robiť všetko preto, aby si tu sestry udržal. Zarážajúce sú aj aktuálne výsledky ankety SKSaPA: 20 % opýtaných chce odísť zo zdravotníctva. 

Každý jeden odchod kvalifikovanej sestry a to bez ohľadu na to, či ide o sestru absolventku, alebo skúsenú sestru s dlhoročnou praxou znamená to, že sa nedostatok pracovných síl ešte prehlbuje. Zdravotnícky systém stráca vedomosti a skúsenosti odborníkov, ktorí odišli a v neposlednom rade finančná investícia do samotného vzdelávania sa nenávratne stráca. Uvádza v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

SKSaPA: 20 % opýtaných chce odísť zo zdravotníctva

Komora pripomína, že zdravotné sestry sú najväčšou skupinou odborníkov v rámci globálneho systému zdravotnej starostlivosti. Celosvetovo v profesii sestra a pôrodná asistentka pracuje celkovo 19,3 milióna ľudí.

Súčasný a rastúci nedostatok registrovaných sestier v systémoch zdravotnej starostlivosti je teda globálnym problémom. Európska komisia odhadla, že v krajinách EÚ bude chýbať viac ako 590 000 sestier. Väčšina krajín v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) uvádza nedostatok ošetrovateľských pracovných síl a tento trend sa rok čo rok zhoršuje.

Nedostatok sestier ovplyvňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti s negatívnym dopadom na pacientov a zhoršujúcou sa pracovnou spokojnosťou sestier, ktoré v systéme pracujú. Zároveň veľa sestier uvažuje, že opustení profesiu.

Podľa ankety, ktorú realizuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) z aktuálne 442 oslovených respondentov:

  •  takmer 49 % chce využiť možnosť odchodu do dôchodku,
  • takmer 12 % chce využiť možnosť odchodu do predčasného dôchodku,
  • viac ako 20 % opýtaných chce zmeniť povolanie, teda odísť zo zdravotníctva,
  • 18 % respondentov chce zotrvať a naďalej pracovať v zdravotníctve.

Chýba nám 14 000 sestier

  • Vekový priemer sestier na Slovensku dosahuje číslo 47 rokov.
  • SKSaPA registruje stále viac ako 5 290 sestier vo veku nad 60 rokov. Ide o sestry, ktoré môžu už teraz využiť možnosť predčasných dôchodkov.
  • Zatiaľ čo v krajinách EÚ je priemerný počet sestier priemer počtu sestier na 1 000 obyvateľov 8,4, na Slovensku je to 5,7 sestry na 1 000 obyvateľov.
  • Ak by sme chceli dosiahnuť priemer počtu sestier EÚ, potrebovali by sme tu mať 46 000 sestier, reálne máme na Slovensku 31 309 sestier.
  • Chýba nám 14 000 sestier.
  • Horšie sú na tom z krajín EÚ už len Bulharsko (4,4), Litva (4,4) a Poľsko (5,1).

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si náš nedávny rozhovor s PhDr. Lukášom Koberom, PhD., MPH, riaditeľom kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.  

Lukáš Kober: Záujem o štúdium ošetrovateľstva je. Ale 55 % absolventov nenastúpi do zdravotníctva

Redakcia

Zdroj: TS SKSaPA

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This