Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO vyzvala Európanov, aby neopakovali chyby z minulého leta

WHO vyzvala Európanov, aby neopakovali chyby z minulého leta

WHO vyzvala Európanov, aby sa počas nadchádzajúceho leta správali zodpovedne a zamedzili tak opätovnému návratu pandémie počas jesene. Úroveň zaočkovanosti proti covidu v európskych krajinách podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ešte nie je ani zďaleka dostatočná na to, aby mohla zabrániť opätovnému šíreniu vírusu.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge na štvrtkovom brífingu v Kodani podľa agentúry AFP pripomenul situáciu z minulého leta, keď po rýchlom uvoľnení opatrení začal počet prípadov nákazy znovu postupne narastať, až prerástol do novej vlny pandémie, ktorá si vyžiadala množstvo obetí a likvidačné lockdowny.

Európske krajiny by sa preto mali podľa Klugeho z tejto situácie poučiť. V prípade signálov zhoršovania epidemickej situácie rýchlo zintenzívniť testovanie, trasovanie kontaktov a očkovanie najrizikovejších skupín obyvateľstva.

V európskom regióne WHO, ktorý zahŕňa 53 krajín a teritórií, bolo doposiaľ plne zaočkovaných len 17 percent obyvateľov a 30 percent dostalo jednu dávku vakcíny.

Potrebná úroveň zaočkovanosti, schopná zabrániť ďalším rozsiahlym vlnám pandémie, je pritom minimálne 80 percent dospelého obyvateľstva.

Kluge konštatoval, že v európskom regióne už dva mesiace klesá celkový počet nových prípadov nákazy, hospitalizovaných a úmrtí. Napriek tomu je však podľa neho stále potrebná obozretnosť. V najbližších mesiacoch a týždňoch bude vo zvýšenej miere dochádzať k presunom ľudí. Budú sa tiež zhromažďovať na veľkých kultúrnych či športových podujatiach.

Vyzval preto obyvateľov Európy, aby si nadchádzajúce „leto užívali bezpečným spôsobom“, teda aby dodržiavali preventívne opatrenia proti opätovnému rozšíreniu nákazy.

Zdroj: TASR, AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This