Ortopedický magazín logo

Reklama

Alergikov ešte potrápi invázna ambrózia

Alergikov ešte potrápi invázna ambrózia

Uplynulé teplé dni prispeli k nárastu denných koncentrácií peľu v ovzduší a najmä k plnému rozbehu peľovej sezóny ambrózie na celom území Slovenska. Invázna ambrózia je najvýznamnejším a najviac zastúpeným alergénom. Dosahovala vysoké denné koncentrácie. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa nej sa peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a tráv z čeľade lipnicovitých alebo paliny vyskytoval väčšinou v nízkych denných koncentráciách.

„Najvyššiu hladinu peľu pŕhľavovitých zachytila monitorovacia stanica v Bratislave a Žiline. Najvyššia koncentrácia peľu ambrózie bola zachytená v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Trnave,“ konštatovala Lafférsová.

Ako dodala, denné koncentrácie všetkých spór húb (plesní) sa udržiavajú vo vyšších hladinách. Podľa odborníkov druhové spektrum peľu ostáva v týchto dňoch stabilné. Najvýznamnejším a najviac zastúpeným alergénom je invázna ambrózia. V spojitosti s oteplením možno predpokladať vysoké denné koncentrácie peľu. Peľ pŕhľavy, tráv a paliny by sa mal vyskytovať v ovzduší až do jesene v nízkych denných koncentráciách.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This