Ortopedický magazín logo

Reklama

Ortopedickí technici hlásia zdražovanie materiálov potrebných pri výrobe ortopedických pomôcok

Ortopedickí technici hlásia zdražovanie materiálov potrebných pri výrobe ortopedických pomôcok

Zvyšovanie cien až do výšky 30 percent sa dotklo materiálov potrebných pri výrobe individuálnych ortopedických pomôcok. Ide najmä o korzety, ortézy, protézy či ortopedickú obuv. Informovala o tom prezidentka Slovenskej komory ortopedických technikov (SKOrT) Andrea Černá.

Pri korzetoch, protézach či ortopedickej obuvi sa cena základného materiálu zvýšila o 12 až 30 percent. Podľa Černej zvyšovanie cien nie je jednorazové. „My máme konkrétne situáciu, kedy nám dodávateľ v priebehu troch mesiacov zvýšil cenu za materiál najprv o sedem percent a neskôr o päť percent. Ide o gumové platne, z ktorých sa vyhotovuje podošva individuálnej ortopedickej obuvi. Odvolávajú sa na zvyšovanie cien prvotnej suroviny kaučuku,“ vysvetlil Róbert Ištok zo spoločnosti Ortotické centrum.

Veľká časť materiálov a komponentov používaných pri zhotovovaní ortopedických pomôcok na mieru pochádza z chemického priemyslu. „V priebehu roka 2020 sa rôzne obmedzenia podpísali pod neschopnosť chemického priemyslu produkovať potrebné suroviny a materiály. Dodávatelia materiálov pre ortopedickú techniku sa preto čoraz častejšie dostávajú do situácie, že suroviny na ich výrobu sú nedostupné, dokonca ani za vyššie ceny,“ priblížila Černá.

Spresnila, že každý nový nákup surovín na výrobu materiálu, ktorý potom smeruje poskytovateľom, zhotovujúcim ortopedické pomôcky, vyvoláva na dodávateľov materiálu veľký ekonomický tlak. „A ten sa stal od začiatku leta pre nich neúnosným. Jeden za druhým preto prakticky na celom svete boli nútení pristúpiť k zvyšovaniu cien materiálov a komponentov, ktoré dodávajú poskytovateľom,“ vysvetlila Černá.

Slovenskí poskytovatelia ortopedických pomôcok na mieru okrem rastúcich nákladov doplácajú na nereálnu výšku úhrad ceny práce zdravotnými poisťovňami. „Z troch zdravotných poisťovní zdravotná poisťovňa Union pristúpila na postupné zreálnenie výšky úhrad. Od 1.10.2021 by k zreálneniu úhrad mala pristúpiť aj zdravotná poisťovňa Dôvera,“ dodala Černá.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This