Ortopedický magazín logo

Reklama

Spíte so psom alebo iným domácim miláčikom v jednej posteli? 

spíte so psom?

„Pre domáce zvieratá je veľmi dobré, ak spia so svojím majiteľom,“ hovorí veterinárna lekárka z American Veterinary Community, Dr. Dana Varble. Aké to má však dôsledky napríklad pre vás, keď spíte so psom?

Portál CNN Health priniesol viac informácií. V prvom rade sa však pozrime na všetky pozitíva, ktoré to prináša našim domácim miláčikom. Spánok s vaším domácim zvieraťom v jednej posteli posilňuje vzťah, ale aj dôveru, a to najmä vášho zvieraťa ku vám. Nie je to však tak u všetkých zvierat. Ale na psy a mačky spanie v jednej posteli vplýva veľmi dobre, no aj na niektoré iné zvieratá, akými je napríklad prasa žijúce v interiéri so svojím majiteľom. Zvyšuje hladinu oxytocínu a dopamínu (hormóny šťastia), no má aj širší pozitívny vplyv na ich zdravie.

Rozhodne sa zvyšuje hladina hormónov šťastia aj u milovníkov zvierat spánkom so svojimi domácimi miláčikmi, ale pre nás ľudí takýto zvyk prináša aj negatíva. Každý tvor na tomto svete má rozdielny cirkadiánny rytmus (režim spánku a bdenia). Psy a mačky nemajú taký plynulý dlhotrvajúci spánok ako ľudia, budia sa častejšie a sú aktívne. Aj napriek tomu, že si to počas spánku nemusíme všimnúť a pamätať, má to vplyv na kvalitu nášho spánku. Spánkový odborník Dr. Vsevol Polotsky z John Hopkins University School of Medicine tvrdí, že každá takáto aktivita dejúca sa v okolí spiaceho človeka vedie ku vytrhnutiu z hlbokého spánku. „Mikrozobudenia počas spánku spúšťajú tvorbu kortisolu, stresového hormónu, čo zhoršuje kvalitu spánku ešte viac,“ tvrdí neurologička Kristen Knutson z Northwestern University’s Feinberg School of Medicine.

Čo hovoria štúdie na to, keď spíte so psom?

Najnovšie štúdie však poukazujú na pozitívny vplyv, ktorý pre nás spánok s našimi domácimi zvieratami môže mať. V roku 2017 na Mayo Clinic’s Center for Sleep Medicine vo Phoenix zistili, že viac ako polovica majiteľov psov dovolí, aby s nimi spali v posteli. Z toho iba 20 % tvrdilo, že im to narúša spánok. Zvyšní participanti boli presvedčení o tom, že sa im dokonca spí lepšie. V ďalšej štúdii umiestnili na všetkých participantov aj ich psov prístroj na meranie spánkových cyklov. Všetci, ktorí mali počas spánku prítomného svojho psa, boli dostatočne oddýchnutí. Samotná kvalita spánku bola o niečo znížená v prípade, keď museli pomáhať svojmu psovi dostať sa na posteľ.

V roku 2021 bola uskutočnená štúdia, zameraná na kvalitu spánku počas dvoch týždňov u detí vo veku od 13 do 17 rokov. Približne jedna tretina týchto detí spala so svojím psom, no na kvalite spánku to nebolo badateľné. Odborníci taktiež zistili, že pri pravidelnom spánku so psom je kvalita spánku rovnaká, ako bez psa.

Dokonca pacientom trpiacim depresiami alebo úzkostnou poruchou sa spánok s domácim zvieraťom odporúča nazníženie príznakov týchto porúch. „Môže v tom byť výrazné psychologické pohodlie spať v blízkosti svojho domáceho zvieraťa a môže to pomôcť aj na udržanie zdravého spánku,“hovorí Dr. Bhanu Prakash z Mayo Clinic v Rochester.

Je, samozrejme, dôležité dodržiavať hygienické návyky aj u svojich domácich miláčikov, pokiaľ s nimi chceme spolu spať, no ak nemáte pocit, že vám to bráni v kvalite spánku a robí vám to radosť, nie je dôvod, prečo to nerobiť.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdroje: CNN Health

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This