Ortopedický magazín logo

Reklama

Achillova päta: silná a zároveň zraniteľná. Dokáže potrápiť športovcov aj maliarov

Keď matka mytologickej postavy menom Achilles ponárala svojho syna do rieky Styx, aby sa stal nezraniteľným, držala ho za pätu. Práve toto miesto sa pre bájneho hrdinu stalo smrteľným – trafil doň šíp, vystrelený Paridom. Hoci od vzniku Homérových bájí uplynuli takmer tri tisícročia, Achillova šľacha alebo Achillova päta je výrazom, ktorý používame dodnes. 

Označujeme ním najhrubšiu a najsilnejšiu šľachu v ľudskom tele, ktorej slabosť spočíva v tom, že sa zapáli, natrhne alebo pretrhne oveľa ľahšie ako ostatné spojivové väzivá. Predurčuje ju k tomu samotné anatomické uloženie aj nedostatočné krytie, keďže je uložená tesne pod kožným krytom.

Čo sú šľachy?

Každú šľachu v tele si môžeme predstaviť ako pevný a zároveň elastický väzivový povrazec, ktorý pripája sval ku kosti. Vďaka šľachám dokážeme prenášať silu sťahujúceho sa svalu a tým uviesť kosť do pohybu.

MUDr. Ondrej Kalanin, MPH
MUDr. Ondrej Kalanin, MPH, z ortopedickej ambulancie Ortokal v Košiciach

Kde sa nachádza Achillova šľacha?

„Achillova šľacha je najväčšia šľacha v ľudskom tele. Podieľa sa na koordinácii chôdze, pohybu a stabilite ľudského tela,“ vysvetľuje MUDr. Ondrej Kalanin, MPH, z ortopedickej ambulancie Ortokal v Košiciach. „Nájdeme ju na nohe, kde spája trojhlavý lýtkový sval (latinsky musculus triceps surae) so zadnou hranou pätovej kosti. V oblasti úponu do pätnej kosti je šľacha obalená v burze, teda v tekutinou naplnenom vaku, ktorého úlohou je zníženie trenia šľachy o kosť.“

Keď sa lýtkové svaly ohnú, Achillova šľacha potiahne pätu. Tento pohyb nám umožňuje stáť na prstoch pri chôdzi, behu alebo skákaní.  

Aké ťažkosti ohrozujú Achillovu šľachu?

Achillova šľacha je každodenne vystavená veľkému tlaku, čo ju v kombinácii s obmedzeným prísunom krvi robí napriek jej sile zraniteľnou. 

„V našej praxi sa stretávame najmä s akútnymi alebo chronickými zápalmi samotnej šľachy (tendinitídy), zápalmi obalu šľachy (peritendinitídy), zápalmi vačka (bursitídy) alebo s roztrhnutiami (ruptúry),“ pokračuje ortopéd. „Vznikajú jednostranným dlhodobým preťažením samotnej šľachy, útlakom nevhodnej obuvi, resp. vplyvom predpisovej obuvi v určitých druhoch profesie alebo pri náhlom zaťažení šľachy pri prudkom pohybe vpred. Vtedy dochádza k čiastočným, ale i k úplným roztrhnutiam.“

Príznaky

Medzi príznaky roztrhnutia alebo prasknutia Achillovej šľachy patria:

  • pukanie alebo praskanie počas samotného úrazu,
  • bolesť v päte alebo zadnej časti nohy,
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pohybe členku alebo chodidla,
  • opuch okolo päty,
  • stuhnutosť nôh a päty,
  • ťažkosti s chôdzou alebo pohybom chodidla.

Medzi príznaky zápalu Achillovej šľachy patria:

  • bolesť a stuhnutosť členku a nôh,
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pohybe nohy alebo členku,
  • opuch v zadnej časti členka,
  • kostné ostrohy, teda kostnaté výrastky v blízkosti pätnej kosti.

Ktorí ľudia sú najviac ohrození?

Zranenie achilovky môže postretnúť každého. Problémom sa však najčastejšie nevyhnú športovci alebo ľudia trpiaci ochoreniami ako sú diabetes mellitus (cukrovka) a reumatoidná artritída. Spomedzi profesií sú ohrozenou skupinou maliari, pracujúci na rebríkoch. 

Podľa slov MUDr. Kalanina je diagnostika zápalu alebo natrhnutia Achillovej šľachy pomerne jednoduchá: „Postačuje nám základné klinické vyšetrenie, anamnéza (hlavne pracovná), informácia o športových aktivitách, či sa pacient zranil a na aké iné ochorenia sa lieči. Ak si to situácia vyžaduje, využívame aj zobrazovacie metódy, teda röntgenové (RTG) a sonografické (USG) vyšetrenie.“

Liečba 

V prípade akútneho roztrhnutia Achillovej šľachy je najlepším riešením čo najskoršia operácia, fixácia a následná rehabilitácia. Pri zápalových zmenách sa osvedčila konzervatívna liečba. „Pacientom odporúčame pokojový režim, teda aby podľa možnosti vylúčili dlhodobé preťaženie, šport a aby zmenili obuv na vhodnú,“ hovorí ortopéd O. Kalanin. „Veľkými pomocníkmi sú takisto lokálne liečivá, mazadlá a chladenie postihnutej oblasti. Vhodné je ťah šľachy odľahčiť použitím podložky pod pätu – na tento účel už dnes existujú rôzne druhy ortopedickej pomôcky. Vo vážnejších prípadoch odporúčame liečbu na ambulancii fyzioterapie a rehabilitácie.“

Tam pacientovi podajú protizápalové a pri značných bolestiach aj protibolestivé lieky. V rámci obstrekovej terapie sa používajú kolagénové preparáty. „Použitie protizápalovej liečby kortikoidmi je kontraindikované, a to pre zvýšené riziko zmeny štruktúry šľachy, čo vedie k jej oslabeniu a následne možnej spontánnej ruptúre už pri minimálnej zaťaží“, uzatvára odborník.

Ako predísť zraneniu?

Prevencia bolesti achilovky nie je vždy možná. Nasledujúce tipy však môžu pomôcť znížiť riziko jej poranenia:

  • udržiavajte sa v dobrej fyzickej forme,
  • vyhýbajte sa náhlym zmenám v intenzite cvičenia,
  • intenzitu cvičenia zvyšujte postupne,
  • pred cvičením sa poriadne rozcvičte,
  • noste vhodnú obuv,
  • vyhýbajte sa cvičeniu alebo tréningu na nerovných alebo tvrdých povrchoch, ako je napríklad betón.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Čiastočné poranenia Achillovej šľachy si vo väčšine prípadov nevyžadujú lekárske ošetrenie. Ak sú príznaky mierne, zranenie sa zahojí domácou liečbou a odpočinkom. 

Lekára vyhľadajte, pokiaľ:

  • pociťujete silné bolesti, ktoré narúšajú vaše bežné každodenné fungovanie,
  • v čase úrazu spozorujete pukanie alebo praskanie.

Jana Krajčovičová

Foto, Video: Envato Elements, archív Ortokal

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This