Ortopedický magazín logo

Reklama

Mami, oci, au, bolia ma nožičky! Čo sú „rastové bolesti“ u detí a ako si s nimi poradiť?

Vaše osemročné dieťa sa zobudí v noci s plačom a sťažuje sa na bolesť v nohách. Masírujete mu ich a upokojujete ho ako sa len dá, ale váhate, či mu máte podať liek proti bolesti alebo ho vziať k lekárovi. Znie vám to povedome? Vaše dieťa pravdepodobne trápia takzvané rastové bolesti, ktoré v rôznej intenzite pociťuje asi 25 až 40 % detí. Rastové bolesti sú najčastejším typom bolesti končatín u detí a vyskytujú sa u chlapcov aj dievčat.

Pre deti i rodičov to môže byť bolestivá téma, a to doslova aj obrazne.  Našťastie rastové bolesti nie sú nebezpečné. Prečo vlastne vznikajú a ako si s nimi poradiť? 

Benígne nočné bolesti 

Ľudia si bežne myslia, že rastové bolesti sú spôsobené rozťahovaním kostí. Avšak aj počas najprudšieho vývinu dieťaťa kosti rastú príliš pomaly na to, aby spôsobovali bolesť. Tento termín sa zaužíval v 30. až 40. rokoch 20. storočia, keď sa predpokladalo, že bolesti sú spôsobené rýchlejším rastom kostí v porovnaní s rastom šliach. Dnes vieme, že to nie je pravda, ale názov v bežnej populácii pretrval.

V odborných kruhoch sa používa skôr termín „benígne nočné bolesti“, keďže samotný rast nie je vyvolávajúcou príčinou bolesti. Ďalším dôvodom je obava, že pod rúškom označenia „rastové bolesti“ by sa mohli opakovane skrývať nepoznané reumatické alebo malígne choroby.

Prečo rastové bolesti vznikajú?

Najpravdepodobnejšou príčinou týchto bolestí je bolesť svalov spôsobená nadmerným zaťažením počas dňa. Toto preťaženie zväčša prichádza ako následok bežných detských aktivít, ako napríklad behanie a hranie hier, ktoré môžu byť pre svaly náročné.

Masírovanie detských chodidiel. Foto: ilustračné, Envato Elements

Kedy sa rastové bolesti objavujú?

„Rastové bolesti trápia deti od 3 do cca 14 rokov, pričom intenzívnejšie sú u predškolákov (3-6 rokov) a potom druhý intenzívnejší výskyt je u detí v puberte (9-15 rokov),“ hovorí pediatrička MUDr. Denisa Jaššová.

MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

„Rastové bolesti sa nevyskytujú dominantnejšie vzhľadom k pohlaviu. Vnímanie bolesti je veľmi subjektívne, ale zdá sa mi, že častejšie nimi trpia deti rodičov, ktorí si sami spomínajú na to, že rastovými bolesťami trpeli v ich detstve.“

Ako rastové bolesti rozpoznať?

Práve detskí lekári sa s týmto problémom stretávajú vo svojej klinickej praxi pomerne často. „Pre rastové bolesti je typický výskyt bolestí dolných končatín, najmä v oblastí predkolení, ale aj stehien a piet,“ pokračuje MUDr. Jaššová. „V drvivej väčšine prípadov sú bolesti symetrické, čiže do oboch končatín, a prichádzajú v noci. Väčšinou sa nevyskytujú na dennej báze, skôr niekoľkokrát v týždni. Spozorovaná bola asociácia s fyzicky aktívnejšími dňami. Bolesti trvajú od niekoľko minút až po hodiny, avšak nezvyknú byť kontinuálne počas celého dňa.“

Čo pomáha zmierniť rastové bolesti?

Hoci sa bolesti alebo nepríjemné pulzovanie v nohách typicky zjavujú vždy večer alebo v noci a do rána zmiznú, niekedy môžu prebudiť dieťa zo spánku. Niektoré deti môžu počas epizód rastových bolestí pociťovať aj bolesti brucha alebo hlavy. Čo vtedy robiť?

„Rodiča treba upovedomiť o tom, ako rastové bolesti vyzerajú, že je to prirodzená súčasť vývoja dieťatka,“ vysvetľuje pediatrička. „Rodič by mal vedieť dieťa upokojiť a poskytnúť mu láskavý prístup a uistenie, že bolesť pominie. Vhodné sú masáže (aj obyčajným krémom), prípadne ľahké strečovanie končatín. Ak sú bolesti úporné, vhodné je podanie jednorázovej dávky ibuprofenového analgetika.“

Môže ísť o niečo vážnejšie?

Diagnostika rastových bolestí spočíva vo vylúčení iných ochorení. „Vždy treba dieťa dôkladne vyšetriť, čoho súčasťou je fyzikálne vyšetrenie, laboratórne vyšetrenia aj röntgen,“ opisuje svoje skúsenosti detská lekárka MUDr. Monika Michňová. „Vždy treba dôkladne vylúčiť reumatologické ochorenie alebo malignitu.“

rastové bolesti
MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

To, že by mohlo ísť o závažnejší problém, napovedá viacero príznakov. Podľa MUDr. Denisy Jaššovej pozornosť treba zbystriť, ak:

  • dieťa pri pohybe končatinou pociťuje bolesť, prípadne je problém s pohybom (rozsahom pohybu), 
  • na končatine nahmatáme „divnú zatvrdlinu, masu“, 
  • dieťa končatinu prestane používať,
  • bolesti trvajú aj cez deň – ráno, viac dní po sebe,
  • je bolesť vyslovene lokalizovaná do jedného miesta na jednej končatine,
  • má dieťa iné prejavy ochorenia (spavosť, únava, neprospieva, opakované zlomeniny),
  • je dieťa z rodiny, v ktorej sa vyskytujú nasledujúce ochorenia: rakovina, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída.

Bežná súčasť detstva

Dobrou správou je, že hoci nie je známy spôsob, ako rastovým bolestiam predísť alebo im zabrániť, zvyčajne nie sú vážne a pre mnohé deti sú bežnou súčasťou detstva. Dieťaťu najlepšie pomôžete, ak ho utíšite, či už za pomoci masírovania, naťahovania končatín, priloženia termoforu alebo podaním nesteroidných antiflogistík. Pomôžete mu tak toto obdobie ľahšie prekonať. 

Jana Krajčovičová

Foto: Envato Elements, Archív: MUDr. Denisa Jaššová, MUDr. Monika Michňová

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This