Fyzioterapeut Martin Skladan: Letná diagnóza šoférov ‒ „ofúknutý krk“
Všetci šoféri, ale aj spolujazdci, poznajú ten scenár. Sadnete si do auta a aspoň na prvý kilometer jazdy si pootvoríte okno. Prúd vzduchu prichádzajúci do kabíny auta cez malý otvor na okne je veľmi príjemný. Nie pre váš krk a možno aj iné partie tela. O pár hodín vám spomínané chvíle pripomenie tuhnutím a bolesťou. Chvíľami máte pocit, že pri ďalšom pohybe bude nasledovať „cvaknutie“ a potom už iba pohľad jedným smerom. K fyzioterapeutovi. Mnohí potom hovoríme, že máme „ofúknutý krk“. Prečo však krku tak prekáža prúd vzduchu a čo vám spôsobil vysvetľuje fyzioterapeut Mgr. Martin Skladan.
Čo sa stalo? Čo mi spôsobil ten prúdiaci vzduch?
Martin Skladan: Studený vzduch v kombinácii s potom spôsobuje, že svalstvo sa môže dostať do kŕča. Kŕče vyvolajú zmeny v prietoku krvi, ku ktorým dôjde pre neočakávané zúženie krvných ciev. Jemné a nepozorovateľné sťahy krčných svalov môžu vyústiť do bolesti, stuhnutia alebo seknutia v krku.
Záleží pri tomto efekte na teplote vzduchu?
Martin Skladan: Telo je najviac vystavené „ofúknutiu“ najmä počas letných mesiacov (klimatizácia, ventilátor, prievan), keď máme na sebe čo najmenej vrstiev oblečenia a svaly nie sú chránené pred vonkajšími faktormi, ako je prúdenie vzduchu. Ak je prúdenie vzduchu intenzívne, prejav i zdanlivo teplého vzduchu pri náraze na telo, na svaly a pri dlhšom časovom pôsobení taktiež môže spôsobiť „ofúknutie“ a s ním spojené problémy. No častejšie je to spôsobené pôsobením studeného vzduchu (klimatizácia, ventilátor, prievan).
Aké bolesti, alebo čo pociťuje najčastejšie pacient, ktorému v aute „ofúklo“ krk?
Martin Skladan: Ak pod ofúknutím v aute myslíme dlhodobé pôsobenie klimatizácie, tak najčastejšie človek časom pocíti stuhnutie a bolesť svalov v oblasti krčnej chrbtice, ktoré môže vyústiť až do seknutia a zablokovania krčnej chrbtice. No taktiež môžu nastať bolesti/problémy s ramenným kĺbom, či dokonca klimatizácia môže spôsobiť aj obrnu tvárového nervu (paréza n. facialis).
Ako by mal postupovať? Vie si pomôcť sám?
Martin Skladan: V prvom rade by sa mal vyvarovať ďalšieho pôsobenia klimatizácie/studeného vzduchu. Následne si dopriať antalgickú (úľavovú) pozíciu pre krčnú chrbticu a nechať pôsobiť na bolestivé stuhnuté svalstvo suché teplo (hrejivé obklady, termofor, elektrický vankúš…). Ak je bolesť príliš intenzívna, môže užiť voľnopredajné analgetiká. Následne, po odznení akútnych bolestí a ak to dovolí stav, pomaly vykonávať pohyby hlavou v každom smere, do pocitu bolesti (ťahu).
Kedy treba vyhľadať pomoc odborníka?
Martin Skladan: Ak by sa bolesť ani po približne týždni nezmiernila, alebo len minimálne, je dobré obrátiť sa na odborníka v podobe fyzioterapeuta. Fyzioterapeut pomôže najmä mäkkými technikami. Tie spočívajú v reflexnom (bodovom) pôsobení na konkrétne časti šijového alebo chrbtového svalstva. Ide o bezolejovú masáž so spomínaným tlakovým pôsobením, tiež o preťahovanie kožných rias a posun svalových fascií (svalová pokrývka tela svalu). Po prvej terapii by mal človek pocítiť zmiernenie svalového napätia, a teda aj úľavu od bolesti. Samozrejme, viacerými terapiami dosiahneme lepší efekt.
Odporúčate pri slabšom „ofúknutí“, a teda občasnej alebo miernej bolesti, užiť nejaké lieky na bolesť? Prípadne proti zápalu?
Martin Skladan: Lieky proti bolesti nie sú žiadna výhra pre organizmus. Ak je bolesť minimálna, alebo je to len znesiteľný pocit stuhnutia a ťahu v svaloch, neodporúčam užiť analgetiká. Skôr suché teplo a jemné pohyby s krčnou chrbticou.
Pokiaľ vás téma „ofúknutý krk“ zaujala, nenechajte si v krátke dobe újsť článok o „ofúknutých motorkároch“
Redakcia
Foto: Archív Mgr. Martin Skladan, www.fyzioskladan.sk
Envato Elements