Ortopedický magazín logo

Reklama

Svet sa musí pripraviť na budúce zdravotné krízy a dlhú pandémiu, uviedol Carl Bildt

Svet sa musí pripraviť na budúce zdravotné krízy

Koniec koronavírusovej pandémie je stále v nedohľadne a sľuby krajín zo skupiny G7 v súvislosti s distribúciou vakcín sú nedostatočné. Včera to na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum uviedol bývalý švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt. Podľa neho sa svet musí pripraviť aj na budúce zdravotné krízy. 

Okrem Bildta, ktorý je osobitným vyslancom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre globálny program spolupráce Access to COVID-19 Tools Accelerator (ACT-A), sa na diskusnom paneli s názvom Globálne perspektívy boja proti COVID-19 zúčastnili aj predseda správnej rady think-tanku Overseas Development Institute (ODI) Suma Chakrabarti a predseda srbskej obchodnej komory (PKS) Marko Čadež. Diskusiu moderovala Sarah Wheatonová z týždenníka POLITICO Europe.

Chakrabarti a Bildt sa zhodli, že 870 miliónov dávok vakcín, ktoré sa lídri krajín G7 na summite v juhoanglickom grófstve Cornwall zaviazali dodať chudobnejším krajinám, je príliš málo.

„Potrebujeme 11 miliárd (dávok) vakcín. Doteraz ich bolo (na celom svete) podaných 2,1 miliardy. Z toho približne 85 percent v bohatých krajinách. V chudobnejších krajinách je zaočkovaných 0,2 percenta obyvateľstva. Problém nie je vyriešený. Teraz čelíme variantu delta, ktorý bude podľa mňa v najbližších týždňoch dominantným variantom v Európe,“ povedal Bildt.

Zároveň vyjadril pochybnosti, že krajiny G7 naozaj dodajú toľko vakcín, koľko sľúbili.

„Kým nebudú všetci v bezpečí, nikto nie je v bezpečí,“ zdôraznil Bildt.

Treba medzinárodný prístup

Srbsko podľa Čadeža vďačí za svoj úspešný vakcinačný program sčasti aj skutočnosti, že nie je súčasťou Európskej únie. Nemalo tak „zviazané ruky“ a mohlo rokovať priamo s výrobcami vakcín, ako aj s Európskou úniou a následne nastaviť vlastnú očkovaciu stratégiu.

Bildt však poznamenal, že napriek úspechu individuálneho prístupu Srbska je na vysporiadanie sa so súčasnou krízou, ako aj budúcimi pandémiami potrebný medzinárodný prístup.

„Potrebujeme globálne inštitúcie,“ uviedol a varoval, že v opačnom prípade svet riskuje, že pandémie budú čoraz častejšie a nebezpečnejšie.
Chakrabarti vyzdvihol dôležitosť spravodlivej distribúcie vakcín a varoval, že životný štýl v západných krajinách bude poznačený pandémiou dovtedy, kým globálny juh nedostane dostatok vakcín. Zároveň vyjadril presvedčenie, že v budúcnosti vypuknú ďalšie pandémie a preto je potrebné zriadiť globálne inštitúcie.
Chakrabarti sa vyslovil za zriadenie globálneho zdravotníckeho výboru, ako aj za väčšiu investíciu do programu COVAX, ktorý by sa podľa neho mal stať stálou iniciatívou.
Patenty na proticovidové vakcíny podľa Bildta nie sú limitujúcim faktorom pri ich výrobe. Problémom sú podľa neho najmä nedostatok kvalifikovaného personálu a kontrola kvality. Chakrabarti návrh na zrušenie patentovej ochrany podporil, zároveň však zdôraznil, že pre rozšírenie výrobných kapacít treba urobiť omnoho viac.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Element

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This