8. máj – Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca
Dnes, v deň výročia narodenín zakladateľa Červeného kríža Henryho Dunanta, si pripomíname prácu a zanietenie celého hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Celosvetovým sloganom pre tohtoročné oslavy je veta „Spolu sme NEZASTAVITEĽNÍ“. 8. máj je Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca.
V roku 2020 Červený kríž a Červený polmesiac rozmanitým spôsobom pomohol v priemere každému dvanástemu človeku na svete. Zástupcovia Červeného kríža opisujú minulý rok, ako rok plný neúnavnej práce a odhodlania.
,,Aj Slovenský Červený kríž pocítil vplyv a následky pandémie koronavírusu. Náš personál a dobrovoľníci každodenne zabezpečovali, aby zraniteľné obyvateľstvo a ľudia v núdzi mali nielen vedomosti, ale tiež prostriedky na ochranu pred koronavírusom„, uviedla Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža
Svetový deň Červeného kríža
,, Spolu sme NEZASTAVITEĽNÍ. Cítime to rovnako – aj naši zamestnanci a dobrovoľníci sú vytrvalí a nič ich nezastaví. Okrem každodennej bežnej práce sme nezostali ľahostajní a podali sme pomocnú ruku nielen jednotlivcom, ale i zdravotníkom a štátu“, hovorí Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.
Okrem tradičnej osvety v oblasti bezpríspevkového darcovstva krvi, prvej pomoci, poskytovania širokého spektra sociálnych služieb a humanitárnej pomoci je Slovenský Červený kríž naďalej v teréne a výrazne prispieva k zmierňovaniu dopadu pandémie COVID-19 na obyvateľstvo.
Kto bol Henry Dunant? (8.5.1928 – 30.10.1910)
Švajčiarsky podnikateľ so vzťahom pre sociálne a humanitárne aktivity. Už jeho rodina podporovala starostlivosť o sociálne slabých. Navrhol založenie medzinárodnej organizácie, ktorá pomáhala vojnovým veteránom a raneným vojakom. Zároveň navrhoval medzinárodnú dohodu o ich ochrane. V roku 1901 bola H. Dunantovi udelená Nobelova cena mieru.
Dom Henryho Dunanta
Dom Henryho Dunanta je rekreačné zariadenie s celoročnou prevádzkou a kapacitou viac ako 100 hostí. Je situovaný pod Vysokými Tatrami v nadmorskej výške 600 m, na okraji dedinky Mlynčeky, vzdialenej asi 5 km od historického mesta Kežmarok. Dom H. Dunanta bol postavený a daný do prevádzky v r. 1975, pričom v roku 2014 prešiel čiastočnou rekonštrukciou. V zariadení je možné usporiadať ozdravné a rekreačné pobyty, letné tábory, školy v prírode, lyžiarske kurzy, konferencie, školenia, teembuildingové aktivity.
Ako vznikol Červený kríž?
Červený kríž sa zrodil v srdci Henryho Dunanta dňa 24. júna 1859, po tom, čo na vlastné oči videl jednu z najkrvavejších bitiek storočia, bitku pri talianskom Solferine.
Po bitke pri Solferine (na území dnešného severného Talianska), kde sa stretli vojska Francúzska a Rakúska, zostalo 40 000 mŕtvych a tisíce ranených zostalo ležať bez povšimnutia v dôsledku nedostatku vojenských lekárov.
Henry Dunant sa stal očitým svedkom situácie a bol ňou šokovaný. Namiesto plánovanej schôdzky s Napoleónom III zhromaždil obyvateľov blízkych dedín a zorganizoval pomoc a starostlivosť pre ranených. Jeho slová Siamo tutti fratelli (všetci sme bratia) otvárala srdcia dobrovoľníkov, ktorí pomáhali všetkým raneným bez zisťovania, kto je priateľ a kto nepriateľ.
Tieto momenty Henryho Dunanta natoľko zaujali, že krátko po návrate do Švajčiarska napísal knihu „Spomienka na Solferino“, ktorú neskôr na svoje náklady vydal (1862). Knihu rozposlal vládnucim rodom Európy, vojvodcom, politikom, verejne angažovaným osobnostiam a priateľom. „Spomienka na Solferino“ mala veľký vplyv a návrhy z knihy dostali konkrétnu podobu – Červený kríž. Vlády sa dohodli na kodifikácii prvých pravidiel vedenia vojny.
17. februára 1863 sa prvý krát zišiel výbor, ktorý prijal názov Medzinárodný výbor pre pomoc raneným. V roku 1876 sa práve z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.
Redakcia
Zdroj: TS Slovenský Červený kríž
Foto: Envato Elements