Baby masáže. Ako dokážu pomôcť? Pre ktoré bábätká sú vhodné a pre ktoré nie?
Zabudnite na klasickú či športovú masáž, akú poznajú dospelí. Baby masáž alebo masáž bábätiek či novorodencov je viac o terapii, láske a komunikácii. Jednoduchými dotykmi dokážete vybudovať nový rituál, počas ktorého sa so svojím drobcom lepšie spoznáte. Okrem toho baby masáž vie pomôcť aj s niektorými „bábätkovskými ťažkosťami“. Odporúča sa na zlepšenie spánku, pri kŕčoch, plynatosti alebo raste nových zúbkov. Medzinárodná asociácia detských masáží (IAIM) potvrdila, že detská masáž môže pozitívne stimulovať obehový a tráviaci systém. Niektoré výskumy naznačujú, že takéto masáže môžu pomôcť so zdravým rastom dieťaťa. Všetko dôležité sme sa pýtali Simony Rajnohovej.
Simona Rajnohová je kvalifikovaná masérka a medzinárodne certifikovaná inštruktorka masáže dojčiat CIMI (Certificated Instructor of Infant massage) v programe IAIM (International Association of Infant Massage).
V AKOM VEKU SÚ PRE DETI A BÁBÄTKÁ VHODNÉ BABY MASÁŽE?
Simona Rajnohová: Baby masáže sú určené detičkám od narodenia do približne jedného roku. Ale hmaty sú natoľko univerzálne, že masáž s malou úpravou vieme aplikovať aj na staršie deti či dospelých.
KTO BY ICH MAL VYKONÁVAŤ?
Simona Rajnohová: Najlepšie je, keď masáž robia rodičia. Ideálne, ak najskôr s masážou začne maminka. Masáž je okrem iného aj formou komunikácie a maminky vedia najlepšie čítať signály svojho dieťatka tesne po narodení. Na základe týchto signálov vedia určiť, čo je bábätku viac a čo menej príjemné počas masáže.
Neskôr sa môžu pridať aj ostatní členovia rodiny. Pre ocinkov je to výborná forma hry, zábavy a zbližovania sa s bábätkom, keďže veľa „novopečených“ ocinkov nevie, čo s dieťatkom do jedného roku robiť. Ak máme doma staršie dieťa, môžeme ho do masáže zapojiť. Je vedecky dokázané, že takáto masáž u súrodencov znižuje žiarlivosť.
ČO BABY MASÁŽOU MÔŽEME DOSIAHNUŤ? PRI AKÝCH ŤAŽKOSTIACH VIE POMÔCŤ?
Simona Rajnohová: Baby masáže podporujú deti vo fyzickom a v psychickom vývoji. Sú dobrým pomocníkom aj pri budovaní vzťahu medzi dieťaťom a rodičom. Rodič prostredníctvom láskyplného dotyku spoznáva svoje dieťatko a učí sa lepšie pochopiť jeho signály. Masáž má aj veľa zdravotných účinkov, vieme ňou dieťatku pomôcť zlepšiť spánok, uvoľniť svaly, zmierniť bolesti bruška a veľa ďalšieho.
Masáž prináša množstvo benefitov aj pre samotnú mamičku, napríklad zníženie popôrodnej depresie či podpora laktácie.
MÔŽE SKÚSIŤ UROBIŤ MASÁŽ MAMIČKA AJ BEZ ŠKOLENIA? (AKO NA TO, AKO URČITE NIE, NA ČO SI DÁVAŤ POZOR, ČO HROZÍ PRI NEODBORNEJ MASÁŽI)
Simona Rajnohová: Veľa mamičiek robí tzv. intuitívnu masáž. Odporúčam však každej maminke preštudovať si aspoň základne princípy poskytovania masáže deťom. Rovnako ako každá masáž, aj baby masáž má svoje kontraindikácie ‒ stavy, keď sa masáž neodporúča a jej aplikácia by v daných prípadoch mohla byť nebezpečná. Pokiaľ dieťatko trpí nejakou závažnou chorobou, odporúčam poradiť sa o vhodnosti masáže s pediatrom.
Veľakrát maminky alebo samotní rodičia len tápu v zásadách masírovania detí, alebo nevedia, že vôbec nejaké sú. To je často príčinou, keď detičky masáž nevydržia alebo ju odmietajú. Toto sa dá ľahko zmeniť. Jedna zo zásad je, s masážou začínať postupne. Prvé dni len jemne telíčko hladíme a potom prejdeme na samotnú masáž. Odporúčam začínať masážou nožičiek. Detičky ich na začiatok akceptujú najviac, pretože sú menej zraniteľné ako stred tela, ktorý si reflexne bránia. Po niekoľkých dňoch pridáme ďalšiu časť telíčka. Takto pokračujeme, až kým nám dieťatko nevydrží celotelovú masáž, ktorá trvá pár minút.
Pozrite si video z kurzu pre rodičov.
AKO NA MASÁŽ REAGUJÚ DETI?
Simona Rajnohová: Masáž sa deťom veľmi páči, často sa pri nej usmievajú, niečo si veselo hundrú alebo si ju jednoducho užívajú. Deti totiž milujú akúkoľvek formu láskyplného a vedomého dotyku od svojich rodičov.
ZÁLEŽÍ NA ČASE V RÁMCI DŇA, KEDY MASÁŽ VYKONÁVAŤ? (nejaký odporúčaný čas, kedy áno, kedy nie, pred papaním po papaní)
Simona Rajnohová: Áno, záleží. Masáž je dobré zaradiť do denného režimu a spraviť si z neho spoločný rituál, na ktorý sa budú všetci tešiť. Odporúčaný čas však neexistuje, je to veľmi individuálne.
Najlepšie je, keď si rodič s dieťatkom nájdu spoločne ten ich správny čas na masáž. Niektorí rodičia s deťmi preferujú masáž pred alebo po kúpaní. Ale niektoré bábätká po kombinácii masáže s kúpeľom môžu byť prestimulované, a preto nervózne. V takomto prípade je dobré skúsiť masáž napríklad tesne po zobudení, alebo ako predspánkový rituál bez kúpania.
Dieťatko by pred masážou malo byť pokojné a nie veľmi unavené. Masáž sa neodporúča ani tesne po napapaní. Najvhodnejší čas je medzi dvomi jedlami, keď bábätko nie je príliš plné, ani príliš hladné.
AKO DLHO TRVÁ, KÝM SA MAMINKA SAMA NAUČÍ UROBIŤ BEZPEČNE BABY MASÁŽE?
Simona Rajnohová: Maminka sa vie naučiť bezpečne masírovať pomerne rýchlo, povedala by som, že za pár hodín. Záleží však, či sa túto masáž učí s inštruktorom individuálne, v skupinových kurzoch alebo sama doma cez kvalitný online kurz. Potom je na samotnej maminke, koľko bude trvať začleňovanie masáže do denného režimu.
Redakcia, Foto: Archív Simona Rajnohová