Ortopedický magazín logo

Reklama

Chronická bolesť: 5 spôsobov, ako ju čo najlepšie zvládať 

Každý z nás občas cíti fyzickú bolesť. Keď si udrieme lakeť, porežeme sa, alebo si natiahneme sval, naše telo nám hovorí, že niečo nie je v poriadku. Bolesť prestane, keď sa zranenie vylieči. Celkom iné to však je, keď nastúpi chronická bolesť. Čo ju spôsobuje a ako ju zvládať? 

Čo je to chronická bolesť?

Chronická bolesť je neprestávajúca bolesť, ktorá zvyčajne trvá dlhšie ako šesť mesiacov. Tento typ bolesti pokračuje aj po úraze alebo chorobe, ktorá ju spôsobila a z ktorej ste sa uzdravili. 

Chronická bolesť môže byť ostrá alebo tupá, môže spôsobovať pálenie alebo bolesť v postihnutých oblastiach. Takisto môže byť stabilná alebo prerušovaná, prichádzať a odchádzať bez zjavného dôvodu. Chronická bolesť sa vyskytuje takmer v ktorejkoľvek časti tela a v rôznych miestach môže byť vždy iná.

Čo spôsobuje chronickú bolesť?

Podľa American Academy of Pain Medicine, v roku 2017 celosvetovo trpelo chronickou bolesťou viac ako 1,5 miliardy ľudí. Zvyčajne ju spôsobí počiatočný úraz, ako napríklad seknutie v krížoch alebo natiahnutý sval. 

Všeobecne sa verí, že chronická bolesť sa vyvíja po poškodení nervov. Práve to spôsobuje, že bolesť je intenzívnejšia a trvácnejšia. V týchto prípadoch nemusí liečenie základného poranenia vyriešiť chronickú bolesť. 

V niektorých prípadoch však ľudia pociťujú chronickú bolesť bez predchádzajúceho zranenia. Presné príčiny chronickej bolesti bez poranenia ešte nie sú dostatočne vysvetlené. Bolesť môže niekedy vyplývať zo základného zdravotného stavu, ako napríklad:

  • syndróm chronickej únavy: je charakterizovaný extrémnou dlhodobou únavou, ktorá je často sprevádzaná bolesťou,
  • endometrióza: bolestivá porucha, ku ktorej dochádza, keď maternicová výstelka rastie mimo maternicu,
  • fibromyalgia: rozsiahla bolesť v kostiach a svaloch,
  • zápalové ochorenie čriev: stavy, ktoré spôsobujú bolestivé chronické zápaly v zažívacom trakte
  • intersticiálna cystitída: chronické ochorenie, ktoré sprevádza tlak a bolesť močového mechúra
  • dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu: stav, ktorý spôsobuje bolestivé klikanie, praskanie alebo blokovanie čeľuste,
  • vulvodynia: chronická bolesť vulvy, ktorá nemá žiadnu zjavnú príčinu.

Ako zvládať chronickú bolesť?

Žiaľ, neexistuje univerzálny návod na život s chronickou bolesťou a na riešenie výziev, ktoré s ňou súvisia. Rovnako ako iné chronické zdravotné stavy, aj život s bolesťou si vyžaduje aktívny osobný prístup a postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. 

Najúspešnejšia je kombinácia fyzických a psychologických techník, ako aj adekvátne lekárske ošetrenie. My vám prinášame 5 spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť úspešne zvládnúť chronickú bolesť a zlepšiť kvalitu života.

1. Zbavte sa stresu

Alebo ho minimalizujte najviac, ako to len pôjde. Stres a negatívne pocity ako depresia, úzkosť a hnev môžu zvýšiť citlivosť tela na bolesť. Ak sa naučíte ovládať stres, nájdete úľavu od chronickej bolesti.

Ako na to? Počúvajte napríklad upokojujúcu hudbu, alebo všeobecne hudbu, ktorá vám zdvihne náladu. Takisto môžete relaxovať pri meditácii, či rôznych dychových cvičeniach. Progresívna svalová relaxácia je ďalšou technikou, ktorá podporuje relaxáciu.

2. Cvičte a udržujte sa v kondícii

Endorfíny sú chemikálie v mozgu, ktoré pomáhajú zlepšovať náladu a zároveň blokujú signály bolesti. Ich prirodzeným zdrojom je napríklad cvičenie a aktívny pohyb. Cvičenie má navyše aj ďalší účinok na zníženie bolesti – posilňuje svaly, pomáha predchádzať úrazom a ďalším bolestiam. 

Pravidelné cvičenie vám navyše môže pomôcť znížiť váhu, zmierniť riziko srdcových chorôb a regulovať hladinu cukru v krvi, čo je obzvlášť dôležité, ak máte cukrovku. Ak si nie ste istí, aké cviky sú pre vás vhodné, konzultujte túto aktivitu so svojím lekárom. 

Chronická bolesť: 5 spôsobov, ako ju čo najlepšie zvládať 

3. Nepite alkohol a nefajčite

Bolesť sama o sebe sťažuje spánok. Alkohol môže problémy so spánkom ešte zhoršiť. Ak bojujete s chronickou bolesťou, výrazné alebo úplné obmedzenie alkoholu dokáže výrazne zlepšiť kvalitu vášho života. To isté platí aj pre fajčenie, ktoré môže zhoršovať chronickú bolesť, zhoršiť problémy s krvným obehom a zvýšiť riziko srdcových chorôb a rakoviny. 

4. Jedzte zdravo a denne sledujte svoju úroveň bolesti

Vyvážená strava je dôležitá v mnohých ohľadoch. Pomáha tráviacemu procesu, znižuje riziko srdcových chorôb, udržuje váhu pod kontrolou a zlepšuje hladinu cukru v krvi. Jedzte stravu s nízkym obsahom tukov a sodíka, kam napríklad patrí aj čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné pečivo a obilniny, nízkotučný syr, mlieko a jogurty a chudé mäso.

Začnite si viesť denník, ktorý vám pomôže sledovať bolesť. Na konci každého dňa si poznačte svoju úroveň bolesti (na stupnici od 1 do 10). Všímajte si, aké aktivity ste v daný deň robili. Pri návšteve lekára mu svoj denník ukážte. Lekár dokáže účinnejšie liečiť vašu bolesť, keď bude vedieť, ako sa medzi návštevami cítite.  

5. Pridajte sa k podpornej skupine

Keď ste s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži okúsili, čo prežívate a rozumejú vašim pocitom, cítite sa menej sami. Takisto môžete spoločne zdieľať vedomosti a vymieňať si tipy a triky, ktoré fungujú vám a ostatným. K podpornej skupine sa môžete pridať online alebo chodiť na pravidelné stretnutia osobne. 

Zvážte tiež stretnutie s odborníkom na duševné zdravie. U ľudí, ktorí trpia chronickými bolesťami, sa môže vyvinúť depresia. Poradenstvo vám môže pomôcť naučiť sa lepšie zvládať ťažkosti a vyhnúť sa negatívnym myšlienkam, ktoré bolesť zhoršujú.

Redakcia

Zdroje:

  1. painmed.org,
  2. dusevnezdravie.sk.

Foto: ilustračné, Envato Elements  

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This