Vzdelávacie videá na pomoc rodičom detí so zdravotným znevýhodnením
Vzdelávacie videá sa stali novou formou podpory pre rodičov detí so zdravotným znevýhodnením. Nezisková organizácia Raná starostlivosť videami pomáhala najskôr rodinám s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením. V súčasnosti sú už videá verejne dostupné. Informovala o tom Zuzana Krchňavá, riaditeľka organizácie Raná starostlivosť.
K myšlienke vzniku videí viedla dlhotrvajúca pandémia. „Pandémia koronavírusu nám otvorila nové otázky, ako podporovať rodiny, do ktorých sa narodí dieťatko so znevýhodnením. Počas prvej vlny pandémie bola naša služba v teréne obmedzená. Preto sme začali vyrábať krátke videá s tipmi pre rodičov,“ vysvetlila Krchňavá.
Vo videách sa snažia odborníci odpovedať na otázky ohľadom vývinu dieťaťa.
„Vďaka metóde videotréning interakcií, ktorú v rodinách využívame, sme zistili, že pre rodičov je efektívnejšie, keď vidia, čo sa im vo vzťahu s dieťaťom deje, ako keď dostávajú rady od iných,“ vysvetlila psychologička Andrea Ladecká.
Krátke tutoriály sa venujú intuitívnemu rodičovstvu a jeho významu u detí so zdravotným znevýhodnením. Ďalšie video hovorí napríklad o tom, ako je možné dieťaťu pomôcť porozumieť a zvládať jeho emócie.
„Chceme rodičom názorne ukázať, ako sprístupniť podnety z okolitého sveta aj deťom, ktoré nevidia ako ich rovesníci. Bežné, spontánne učenie, keď vidiace deti napodobnia to, čo vidia u dospelých, u nevidiacich detí nefunguje. Preto potrebujú podporu,“ uviedla tyflopédka Halka Tytykalová.
Nezisková organizácia Raná starostlivosť pomáha aj videotréningom interakcií. Je to metóda, ktorá sa využíva ako krátkodobá intervencia pri poruchách v oblasti komunikácie alebo pri riešení vzťahových problémov – hlavne v interakcii rodič – dieťa, učiteľ – žiak, pomáhajúci pracovník – klient.
Pozrite si krátke animované video o tom, ako táto intervencia prebieha.
VTI je možné využiť ako podporu a prevenciu všade tam, kde je interakcia medzi účastníkmi komunikácie dôležitá pre uspokojivé vytváranie a rozvíjanie vzťahu, pre podporu vývinu dieťaťa alebo tam, kde je interakcia z nejakého dôvodu narušená.
Pozrite si krátke animované video o tom, ako táto intervencia prebieha.
Redakcia
Zdroj: TASR, Nezisková organizácia Raná starostlivosť
Foto: Envato Elements