Ortopedický magazín logo

Reklama

Našli ste rehabilitačné centrum, ktoré by ste radi vyskúšali? Prispeje vám poisťovňa?

Ako je to s príspevkom poisťovne na rehabilitáciu?

Foto: ilustračné, Envato Elements

Rehabilitáciu môže zo dňa na deň potrebovať ktokoľvek z nás. Využívajú ju pacienti po dopravných nehodách, športových úrazoch, pádoch v domácnosti, dlhodobých pohybových ťažkostiach aj detskí pacienti s vrodenými chybami. Pri liečbe a rekonvalescencii pacienta zohráva dôležitú úlohu. Jej úspech niekedy rozhoduje o kvalite ďalšieho života pacienta. Môže si pacient vybrať, v ktorom zariadení chce absolvovať rehabilitácie s podporou poisťovne? Zisťovali sme, ako to je. 

Pri príprave reportáže sme oslovili všetky tri zdravotné poisťovne (Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZP Dôvera, ZP Union). Systém rehabilitácie na Slovensku podlieha zákonu.

„Rozsah zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia definuje zákon 577/2004 Z. z. Liečba je indikovaná v závislosti od aktuálneho zdravotného stavu pacienta”,“ vysvetlil Matej Neumann, hovorca VšZP.

Rehabilitáciu môžu potrebovať pacienti so zlomenou nohou, s poškodenou chrbticou alebo po amputácii končatiny. Niekedy trvá dni, inokedy týždne. V najhorších prípadoch mesiace a svojím spôsobom sprevádza pacienta po zvyšok život. Zvlášť pacienti po vážnych úrazoch chrbtice, ktorí ostanú na invalidnom vozíku, nasledujúce roky zvádzajú boj o navrátenie možnosti pohybu. Na to potrebujú rehabilitácie a rôzne formy tréningov na posilnenie svalstva, znovunavrátenie rovnováhy či stability.

„Rehabilitácia je neoddeliteľnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ak ju pacient potrebuje, je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. O jej potrebe rozhoduje lekár, ktorý určuje aj rozsah a druh poskytovanej rehabilitačnej liečby,“ uviedol Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Aj v prípade kúpeľnej liečby o konkrétnom druhu rehabilitačných procedúr vždy rozhoduje, teda ich indikuje, rehabilitačný lekár.

Rehabilitácia môže byť vykonávaná aj v domácom prostredí, a to prostredníctvo ADOS rehabilitačnou sestrou u tých pacientov, ktorí sú ležiaci, respektíve nie sú schopní transportu.

V tomto štádiu liečby ‒ rehabilitácie, sú mnohí pacienti odkázaní na rôzne zdravotnícke alebo ortopedické pomôcky.

„Rovnako v súlade s platnou legislatívou a so Zoznamom kategorizovaných zdravotníckych pomôcok, prípadne Zoznamom zdravotníckych pomôcok na mieru sú indikované aj zdravotnícke pomôcky ‒ vozík, polohovateľná posteľ, barly,“ doplnil Matej Neumann zo VšZP.

O všetkom, o postupe liečby, a teda aj o prvotných rehabilitáciách či poskytnutých lekárskych alebo ortopedických pomôckach, o všetkom rozhoduje lekár. Aj o mieste rehabilitácie a jej dĺžke. Ale pacienti, ktorí so svojím zdravotným problémom bojujú dlhodobo, zvyčajne sami hľadajú a nachádzajú nové možnosti rehabilitácie. Niekedy možno aj mimo zabehnutých koľají slovenských lekárov. Či už ide o nové, menej známe rehabilitačné strediská, alebo také, ktoré so zdravotnou poisťovňou nemusia mať uzavretú zmluvu.

Ako je to s príspevkom poisťovne na rehabilitáciu?
Foto: ilustračné, Envato Elements

Má pacient možnosť rozhodnúť sa, v ktorom rehabilitačnom zariadení chce napr. cvičiť? S tým, že na úhradu konkrétneho zariadenia by mu prispievala poisťovňa? 

„Podľa platnej legislatívy s explicitne uvedenými výnimkami má každý právo na výber poskytovateľa. V prípade zmluvného PZS bude úhrada z verejných zdrojov realizovaná v zmysle platných zmluvných podmienok s PZS, v prípade nezmluvného PZS treba požiadať o príspevok u nezmluvného PZS v súlade s kritériami na poskytnutie príspevku, uvedenými na webovej stránke ZP,“ uviedla Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne UNION.

Rovnako je to v poisťovni Dôvera: 

V prípade, že sa rozhodnú pre poskytovateľ bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou, poistenci majú možnosť požiadať zdravotnú poisťovňu o príspevok, pretože starostlivosť u nezmluvných poskytovateľov si musia uhradiť z vlastného. 

A aké možnosti majú pacienti štátnej VšZP? 

„Ak je to z kapacitných dôvodov možné, pacient má možnosť rozhodnúť sa, v ktorom zdravotníckom zariadení chce rehabilitačnú liečbu absolvovať. Zdravotná poisťovňa mu uhradí len liečbu v zmluvnom zdravotníckom zariadení,“ odpovedal Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Ak vás táto téma oslovila a máte ďalšie otázky, pošlite nám ich na redakcia@ortopedickymagazin.sk

a v blízkom období pripravíme reportáž podľa toho, čo vás zaujíma. 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This