Ortopedický magazín logo

Reklama

6 odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva, ako sa brániť pred COVID-19 v obchodoch

6 odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva, ako sa brániť pred COVID-19 v obchodoch

Foto: Envato Elements

Pri nákupe potravín a návšteve obchodov by ľudia mali dodržiavať viaceré opatrenia, aby minimalizovali riziko nákazy novým koronavírusom. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto vydal užitočné rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie. Medzi ne patria napríklad premyslený nákupný zoznam či bezkontaktná platba kartou.

1. Nákup online

Hygienici odporúčajú využiť možnosť nákupu online a donášky potravín až ku dverám. Nie každý však má túto možnosť.

2. Pred nákupom v obchode si pripravte zoznam

„Do predajne vstupujte s premysleným nákupným zoznamom, aby ste v priestore s inými ľuďmi trávili čo najmenej času,“ povedala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Nakúpiť by mal ísť len jeden člen domácnosti. Pokiaľ je to možné, do obchodu netreba vodiť deti.

rady ako sa chrániť pred covid-19 v obchode
Foto: ilustračné, Envato Elements

3. Výber najvhodnejšieho času

ÚVZ radí tiež vyhýbať sa špičke a nakupovať najmä v čase, kedy sa v predajniach zvykne pohybovať menej ľudí. Dôležité je tiež rešpektovať čas vyhradený na nákupy rizikových skupín. Úrad zároveň vyzýva seniorov nad 65 rokov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, aby v záujme ochrany svojho zdravia využívali nákupný čas vyhradený pre nich. S personálom a inými zákazníkmi treba komunikovať len v nevyhnutnom rozsahu.

4. Respirátor a dezinfekcia rúk

Respirátor treba mať nasadený správne, teda prekryté majú byť ústa aj nos. Pri vstupe do predajne si treba dôkladne vydezinfikovať ruky. Prípadne si nasadiť rukavice. Hygienici odporúčajú rešpektovať pokyny zamestnancov predajne a sledovať značenie, ktoré napomáha dodržiavať potrebné rozstupy.

5. Vyhýbať sa skupinám ľudí

Nie je vhodné narúšať osobný priestor iných ľudí pri regáloch a pri pokladnici. Ak je v uličke viac ľudí, vhodné je vrátiť sa po tovar neskôr. Rovnako radia dotýkať sa iba toho tovaru, ktorý si plánujeme kúpiť. Pri nákupe je vhodné použiť samoobslužné skenery, nákup tak bude rýchlejší.

6. Dezinfekcia po odchode z obchodu

Nevhodné je dotýkať sa svojej tváre, pokým nedôjde k dezinfekcii či umytiu rúk. Po východe z obchodu treba použité rukavice vyhodiť. Z rúk si ich možno stiahnuť tak, aby vonkajšia strana rukavíc zostala vo vnútri a opäť si treba ruky vydezinfikovať. Pri použití toalety v obchode, respektíve v nákupnom centre sa treba snažiť čo najmenej dotýkať povrchov, následne si treba dôkladne umyť a vydezinfikovať ruky.

Redakcia, TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This