Ortopedický magazín logo

Reklama

Vplyv ochranných rúšok a respirátorov na pľúcnu a srdcovú kapacitu u zdravých dospelých osôb

Vplyv ochranných rúšok a respirátorov na pľúcnu a srdcovú kapacitu u zdravých dospelých osôb

Foto: Envato Elements

Po nástupe pandémie COVID-19 takmer všetky krajiny postupne nariadili povinné prekrytie tváre a dýchacích ciest, minimálne na verejnosti. Predtým ešte nikdy neboli tieto zdravotnícke pomôcky využívané v takom výraznom množstve. Katedra kardiológie na Lipskej univerzite realizovala štúdiu, ktorá mala ukázať pľúcnu a srdcovú kapacitu osôb počas nosenia ochrany tváre. 

Do štúdie sa zapojili iba zdraví jedinci, zväčša zdravotnícki pracovníci. Osoby so srdcovými, s pľúcnymi alebo so zápalovými ochoreniami boli z výskumu vopred vylúčené.

Získané hodnoty boli namerané u 12 osôb, ktoré boli testované v náhodnom poradí. Každý absolvoval test trikrát. Bez masky, s bežným jednorazovým chirurgickým ochranným rúškom, s maskou FFP2. Testy sa uskutočňovali v rovnakej časti dňa, s časovým odstupom minimálne 48 hodín.

Jednorazové chirurgické masky sú určené na zníženie prenosu vírusu z nositeľa na pacienta. Tiež na zabránenie kontaktu rúk a tváre.

Respirátory FFP2/N95 spĺňajú požiadavky na filtráciu malých častíc prenášaných vzduchom. Priliehajú k tvári nositeľa a považujú sa za účinnejšie ako chirurgické masky.

Získané hodnoty boli pozorované pomocou ergospirometrie a impedančnej kardiografie. Testované osoby následne v dotazníku hodnotili aj pohodlie alebo nepohodlie pri nosení ochrannej masky.

Výsledky

Obe masky významne znížili parametre pľúc. Ovplyvňujú nielen výkon pozorovanej osoby pri fyzickej aktivite, práci alebo cvičení, ale aj v pokoji. Majú negatívny vplyv na maximálnu absorpciu kyslíka. Konzistentne horší výsledok majú v tomto smere respirátory ako chirurgické rúška.

Dynamické funkcie pľúc tak boli pri použití masiek, samozrejme, nižšie, ako bez nich. Ale srdcový výdaj bol podobný s maskou aj bez masky. Počas celého času hlásili účastníci testu nekomfort a nepohodlie počas nosenia týchto masiek.

Redakcia, Zdroj: Clinical Research in Cardiology

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This