Železná ruka ako prevencia úrazov na pracovisku
Práca v továrni býva veľmi únavná, najmä kvôli vyčerpávajúcemu opakovaniu rovnakej úlohy. To môže mať časom za následok chronické zranenia. Aj keď stroje pomaly nahrádzajú takýto typ opakovanej pracovnej činnosti, na niektoré úlohy bude vždy potrebný ľudský faktor. Vedci však vyvinuli nové robotické rukavice, ktoré dokážu takúto prácu človeku uľahčiť.
„Železná ruka“ posilňuje stisk, a tým uľahčuje prácu zamestnancom a pomáha predchádzať úrazom. O tejto robotickej rukavici, vyrobenej developerom Bioservo v spolupráci s General Motors, nám priniesol viac informácií portál CNN.
Bioservo tvrdí, že tento vynález dokáže posilniť silu ruky až o 20%. Opisujú ho ako mäkký exoskeleton, ktorý ako každý exoskeleton ochraňuje, podporuje a posilňuje telo a výdrž, avšak na rozdiel od ostatných, je táto železná ruka aj mäkká, bez tvrdých, rušivých elementov konštrukcie.
„Keď máte rukavice na sebe, poskytujú silu a znižujú námahu pri dvíhaní predmetov,“ hovorí Mikael Wester, marketingový riaditeľ Bioservo, a dodáva, že to má plniť funkciu odľahčenia záťaže, znížiť vyčerpanie, a tak predchádzať úrazom z preťaženia.
Železná ruka a ruksak
Súčasťou železnej ruky je ruksak, ktorý obsahuje baterku a zdroj umelých šliach rukavice. Na každom náprstku sú senzory, ktoré detegujú dotyk, na základe ktorého sa rukavice aktivujú. Sila a citlivosť stisku sa napokon dá upraviť diaľkovým ovládaním alebo cez aplikáciu.
Rukavice pôvodne neboli vyvinuté na tieto účely. Prvá verzia bola vyvinutá spoločnosťou NASA pod názvom „Robo-Glove“ na uľahčenie a umožnenie vykonávania prác vo vesmírnom prostredí. V roku 2016 sa však Bioservo zmluvne zaviazalo s General Motors a patentovali si dizajn verzie určenej na továrenskú výrobu automobilov.
Záber využitia je naozaj široký. Aktuálne sa využíva železná ruka na výrobu automobilov, tento vynález však integrujú aj do iných oborov. Momentálne prebieha pilotný program využitia rukavíc na rôznych pôdach, aby zistili, kde je použitie rukavice naozaj vhodné a prospešné. Zatiaľ väčšine zamestnancom rukavice vyhovujú, no nie sú vhodné pre akýkoľvek typ práce.
„Ergonómia je oblasť, ktorá hľadá spôsoby, ako prispôsobiť prácu zamestnancom, a nie zamestnancov práci,” hovorí S. Krajcarski, senior manažér ergonomického tímu General Motors a dodáva, „pomocou železnej ruky môžeme znížiť a predísť akémukoľvek potenciálnemu riziku vyplývajúcemu z fyzických požiadaviek, ktoré vyžadujú pozornosť lekára.“
Železná ruka, okrem iného, umožňuje zamestnávateľom nahliadnuť do dát, ktoré sú aktívne zbierané v rámci jej používania, a tak odhaľuje najrizikovejšie úkony a pracovné pozície. Cena tejto pomôcky je 6 000 eur. Je to jeden z viacerých exoskeletonov, na ktorom General Motors pracuje. ABI Research predpokladá, že z 392 miliónov dolárov v roku 2020 narastie hodnota tohto trhu na 6,8 miliárd dolárov do roku 2030.
„Keď sa pozriete na exoskelety, zistíte, že sú jednou z množstva technológií; je to však veľmi vzrušujúca technológia,” hovorí Krajcarski.
Redakcia
Zdroj: https://edition.cnn.com/2021/05/12/world/ironhand-exoskeleton-glove-spc-intl/index.html
Foto: Envato Elements