Ortopedický magazín logo

Reklama

Aký vplyv môže mať konzumácia marhuľových semien na zdravie ľudí?

Aký vplyv môže mať konzumácia marhuľových semien na zdravie ľudí?

Odborníci z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre skúmali vplyv konzumácie horkých marhuľových semien na fyziologický stav ľudí. V rámci výskumu sa zamerali najmä na sledovanie vplyvu pravidelnej konzumácie horkých marhuľových semien na rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová. 

Výsledky výskumu potvrdili, že denná konzumácia šiestich až desiatich horkých marhuľových semien, v závislosti od hmotnosti konzumenta, počas šiestich až 12 týždňov spôsobila preukazné zníženie hladiny celkového aj LDL cholesterolu v skupine zdravých dobrovoľníkov, ako aj u ľudí so zvýšenou hladinou celkového cholesterolu. Preukazne sa u nich znížili aj aterogénne subfrakcie LDL cholesterolu, informovala o výsledkoch výskumu Jana Kopčeková, odborná asistentka ústavu.

Bohatý obsah marhuľových semien

Marhuľové semená sú veľmi bohaté na bielkoviny, tuky, vlákninu a dodávajú telu množstvo minerálnych látok, najmä draslík a horčík. Jednou z hlavných bioaktívnych zložiek marhuľových semien je kyanogénny glykozid amygdalín, ktorý podľa niektorých zistení dokáže zamedziť vzniku a šíreniu onkologických ochorení. „Jeho využitie v terapii onkologických ochorení je už od 50. rokov minulého storočia kontroverzne diskutované. Tejto problematike sme sa však na našom pracovisku nemohli venovať, keďže výskum na onkologických pacientoch nebol schválený etickou komisiou,“ skonštatovala Kopčeková.

Horké marhuľové semená sú v súčasnosti bežne dostupné v obchodoch so zdravou výživou. Odporúčajú sa ako súčasť bežnej dennej stravy na zvýšenie nutričnej hodnoty. Ich odporúčané dávkovanie sa značne líši, pretože závisí od rôzneho množstvá amygdalínu. Vo všeobecnosti sa ako preventívna dávka zvyčajne odporúča konzumácia dvoch až desiatich semien. „Odporúčané množstvo na dennú konzumáciu by malo byť uvádzané na obale výrobcom v závislosti od obsahu amygdalínu a hmotnosti semien. Marhuľové semená musia byť prírodne sušené a nepražené, vysoké teploty ničia časť výživných látok,“ povedala Kopčeková.

Marhuľové semená majú, rovnako ako ostatné orechy, potenciál na alergické reakcie. „Keď sa prejaví alergia, treba dávkovanie znížiť alebo úplne vyradiť,“ uzatvára odborníčka.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This