Ortopedický magazín logo

Reklama

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím žiada lepšie podmienky pre DSS

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím žiada lepšie podmienky pre DSS

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR žiada kompetentné orgány a inštitúcie, aby zabezpečili dôstojný život prijímateľov sociálnych služieb a bezpečné pracovné podmienky zamestnancov. Reaguje tak na nedávne tragické udalosti v Domove sociálnych služieb (DSS) v Osadnom. 

„Umiestňovanie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím v nevyhovujúcich budovách a priestoroch je realita mnohých zariadení sociálnych služieb na Slovensku. Viaceré zariadenia  sociálnych služieb nespĺňajú základné štandardy 21. storočia. To však pre kompetentných, odbornú, ale i laickú verejnosť nie je žiadna nová informácia,“ uviedlo združenie v stanovisku.

Pripomína, že riešením tohto problému je proces deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb. Podotklo však, že síce sa s ním začalo, realizuje sa veľmi pomaly. „Niekde je chyba, keď záujem transformovať zariadenia sociálnych služieb je nedostatočný, a pritom tak potrebný,“ uviedlo združenie s tým, že je z nedávnych udalostí sklamané a tiež pobúrené.

Požiar s tragickými následkami vypukol v DSS v Osadnom v noci 21. decembra, pričom život jedného klienta si vyžiadal priamo na mieste, ďalší traja prijímatelia sociálnych služieb podľahli na jeho následky v nemocnici.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This