Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravie: V žilinskej nemocnici zavedú najmodernejšiu operačnú metódu platničiek

Žilina 10. februára (TASR) – Pracovisko neurochirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline od piatka disponuje najnovšou spinálnou endoskopickou zostavou. Odovzdal mu ju dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). FNsP začne s endoskopickými operáciami degeneratívnych ochorení chrbtice ako tretia slovenská nemocnica. TASR o tom informovala hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková.

„Snažíme sa rovnomerne a zmysluplne pomáhať nemocniciam, aby sme mohli zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, zavádzať nové, moderné operačné výkony. Som preto rád, že sa pre pracovisko neurochirurgie v Žiline, ktoré patrí medzi najlepšie vo svojom odbore na Slovensku, podarilo zadovážiť tento nový prístroj,“ povedal Lengvarský. Dodal, že spinálna endoskopia prinesie pre pacientov vo vybraných diagnózach možnosť absolvovať šetrnejšie a menej zaťažujúce operačné výkony.

Podľa primára neurochirurgického oddelenia FNsP Žilina Ivana Mačugu pôjde najčastejšie o operácie poškodených medzistavcových platničiek, tzv. vyskočené platničky. „Až 80 percent všetkých pacientov, ktorých na neurochirurgii operujeme, má problémy s chrbticou. Vďaka spinálnej endoskopii bude zákrok minimálne invazívny, v porovnaní s otvorenou ranou, ktorá má približne tri až štyri centimetre, sa pri endoskopii dostaneme len na priemer rany približne 0,5 centimetra,“ vysvetlil primár. Podotkol, že sa tak šetria zdravé okolité tkanivá. Pacient sa na druhý deň postaví a v rozmedzí pár dní, ak všetko ide dobre, sa môže vrátiť do normálneho života.

Prvú vlastnú operáciu s použitím novej spinálnej endoskopickej zostavy zrealizujú v žilinskej nemocnici za účasti operatéra z Fakultnej nemocnice v Brne už budúci týždeň. Nákup prístroja vo výške 363.000 eur podporil rezort zdravotníctva sumou 230.000 eur. Zvyšnú časť financovala nemocnica z vlastných zdrojov.

Zdroj: TASR
Foto: www.fnspza.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This