Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravie: V UNLP Košice rehabilitujú pacientov pomocou robotických prístrojov

Košice 12. decembra (TASR) – Najmodernejšie robotické prístroje na rehabilitáciu pacientov po cievnej mozgovej príhode využívajú v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP). Päť nových prístrojov je umiestnených na klinike fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v areáli nemocnice na Rastislavovej ulici.

Ide o súčasť cezhraničného projektu z eurofondov, kde hlavným partnerom je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košicach. Cena prístrojov predstavuje zhruba 165.000 eur.
„Oveľa efektívnejšie pomáhajú zvyšovať pohyblivosť a ohybnosť horných aj dolných končatín týchto pacientov a zlepšovať ich udržiavanie rovnováhy,“ uviedol prednosta kliniky Peter Takáč. „Máme tu pacientov, ktorých sme vďaka efektívnej modernej rehabilitácii doslova postavili na nohy. V rámci štátnych zdravotníckych zariadení na Slovensku ide o jedinečné robotické prístroje,“ skonštatoval.

Ako informovala nemocnica, vonkajší skelet robota odľahčuje pri rehabilitácii hornú, respektíve dolnú končatinu, a tým umožňuje pacientovi používať zvyšok pohyblivosti končatiny. Navyše ho možno nastaviť podľa anatomických rozmerov dolnej končatiny.
Pre fyzioterapeuta, ktorý s pacientom cvičí, je dôležité, že terapia je spojená s vizuálnou spätnou väzbou. Pohyby končatiny sú snímané prostredníctvom senzorov, pacient tak ovláda herné prostredie a plní pohybové úlohy. Splnenie jednotlivých úloh sa vyhodnocuje, umožňuje to sledovať efekt terapie na monitore počítača. Náročnosť hier aj miera zapojenia pacienta je nastaviteľná podľa jeho potrieb a schopností. „Princíp spätnej väzby podporuje nielen obnovenie pohybových schopností, ale aj komunikačných a kognitívnych,“ priblížil Takáč.

Najčastejšie sú na tento typ terapie indikovaní pacienti po cievnej mozgovej príhode. Vhodná je však aj pre pacientov s inými pohybovými dysfunkciami horných a dolných končatín či po ortopedických operáciách.
Projekt s názvom Robot – Assisted Rehabilitation (RARE) je realizovaný z programu Interreg V-A Slovensko-Maďarsko. Cezhraničným partnerom je Národný ústav pre ochorenie pohybového aparátu v Budapešti.

Cieľom cezhraničnej spolupráce v rámci projektu RARE je overiť benefity využitia roboticky asistovanej rehabilitácie pri liečbe pacientov po cievnej mozgovej príhode z pohľadu zlepšenia funkčnosti ich končatín aj celkového stavu a pozitívneho vplyvu na ich denné aktivity,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty UPJŠ Peter Jarčuška. Podľa neho, ako aj riaditeľa UNLP Ľuboslava Beňu je projekt dobrým príkladom spolupráce medzi fakultou a univerzitnou nemocnicou.

Zdroj: TASR
Foto: www.unlp.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This