Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravie: Handlovská nemocnica má k dispozícii mobilný röntgen

Handlová 30. januára (TASR) – Nemocnica v Handlovej rozšírila svoju techniku o nový prenosný röntgen. Zariadenie uľahčí tamojším zdravotníkom vyšetrovanie imobilných pacientov. Informovala o tom v pondelok riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová.

„Prístroj v hodnote takmer 84.000 eur sa nám podarilo zakúpiť vďaka eurofondovému projektu nemocnice s názvom Posilnenie materiálno-technických kapacít Nemocnice AGEL Handlová v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19,“ uviedla Eckhardtová.

Prostredníctvom novej techniky s použitím zariadení chrániacich pred ionizujúcim žiarením budú môcť zdravotníci ošetriť pacienta priamo na lôžku. „V najväčšej miere sa takéto prístroje využívajú na vyšetrenia hrudníka v ťažkých prípadoch, kde by prevoz pacienta na stabilné RTG pracovisko mohol priamo ohroziť jeho život,“ vysvetlila primárka rádio-diagnostického oddelenia handlovskej nemocnice Zuzana Šošková.

Hoci prístroj podľa nej nedokáže plne nahradiť klasické RTG vyšetrenie, má svoje výhody. Mobilným röntgenom pacientov vyšetrujú v nemocnici len vo výnimočných prípadoch, v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR o zabezpečení radiačnej ochrany pri vykonávaní lekárskeho ožiarenia. „Výhoda röntgenu však spočíva najmä v tom, že prístroj ide za pacientom a nie naopak. Manipulácia s indikovaným pacientom sa teda obmedzí na nutné minimum, vďaka čomu dokážeme zabrániť zhoršeniu jeho stavu,“ uzavrela lekárka.

Zdroj: TASR
Foto: www.nemocnicahandlova.agel.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This