Už týždne sa skloňuje výmena ministra zdravotníctva. Ako jeho prácu hodnotia zdravotné poisťovne?
Celkové smerovanie zdravotníctva je sklamaním, ktoré sa dá zhrnúť do dvoch slov – ide o chaos a socializmus. Samostatnou kapitolou je boj s pandémiou nového koronavírusu. Takto zhodnotil prvý rok ministra zdravotníctva Mareka Krajčího PR manažér zdravotnej poisťovne Dôvera Branislav Cehlárik. Podľa zdravotnej poisťovne Union, Krajčí doposiaľ pravdepodobne nemal veľa času riešiť inú agendu, ako nový koronavírus, nevenoval sa žiadnym zmenám smerom ku zlepšeniu systému. Preto je podľa Unionu ťažké hodnotiť jeho riadenie zdravotníctva ako celok. Najmenej kritická bola k ministerovi zdravotníctva štátna zdravotná poisťovňa. VšZP v stanovisku pre TASR píše, že doterajšie pôsobenie Krajčího na poste šéfa rezortu je poznačené asi najväčšou krízou, akej Slovensko a zdravotníctvo čelilo.
ZP Dôvera
Niečo z toho, ako sa Krajčí chopí svojich kompetencií naznačoval podľa Branislava Cehlárika z Dôvery volebný program OĽANO aj programové vyhlásenie vlády (PVV). „Stačí si prečítať PVV a pozrieť prvé kroky vlády a ministerstva, z ktorých kričia tendencie k centrálnemu, direktívnemu riedeniu, nutkanie všetko kontrolovať a mať pod palcom, a nedôvera k súkromnému vlastníctvu,“ poznamenal. Situácia podľa neho vyvrcholila centrálnym plánovaním, podľa ktorého to už od budúceho roka nebudú skutočné potreby pacientov, ale centrálna plánovacia komisia, ktorá určí, do akých oblastí zdravotníctva pôjde koľko peňazí.
ZP Union
„Čo zhodnotiť môžeme, je jeho prístup k jednotlivým zložkám slovenského rezortu zdravotníctva – hlavne ide o minimálnu, prípadne žiadnu komunikáciu s jednotlivými združeniami, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pacientskymi organizáciami, ako aj s nami – zástupcami sektora zdravotných poisťovní a vydávanie chaotických, nesystémových nariadení a legislatívnych úprav, ktoré nám komplikujú každodennú prácu pre našich poistencov,“ povedala Májeková.
ZP Union tiež negatívne hodnotí reakcie Krajčího na zlú epidemickú situáciu. Tvrdí, že boli pomalé. Kým ostatné krajiny sa v lete pripravovali na silnejšiu druhú vlnu koronavírusu, u nás sme situáciu podcenili, myslí si. „Vzhľadom na skúsenosti z minulého roka, kedy nebolo doriešené spravodlivé dofinancovanie rezortu, je pre nás otázkou, ako to bude v tomto roku s refundáciou COVID nákladov, ktoré opätovne neboli započítané v štátnom rozpočte časti zdravotníctvo,“ povedala Májeková.
VšZP
Všeobecná zdravotná poisťovňa verí, že v ďalšom období sa ministrovi zdravotníctva Krajčímu podarí venovať sa aj iným témam ako pandémii nového koronavírusu a naštartuje potrebnú a želanú reformu zdravotníctva. Pre TASR to v hodnotení prvého roka Krajčího v ministerskom kresle povedal hovorca štátnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann.
Pripomenul, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR patrí k najdôležitejším a zároveň k najnáročnejším rezortom a komplikácie v podobe ochorenia COVID-19 mu ešte viac priťažili. „Krajčí sa chcel venovať tvorbe, realizácii a implementácii zásadných reforiem slovenského zdravotníctva za pomoci tých najskúsenejších odborníkov. Namiesto toho od svojho nástupu do funkcie musí viesť každodenný intenzívny boj s pandémiou, čo spôsobilo, že na prípravu reformných systémových zmien definovaných v programovom vyhlásení vlády nie je v súčasnosti upriamená pozornosť verejnosti,“ uviedol.
Zdroj: TASR
Foto: TASR – František Iván