Ortopedický magazín logo

Reklama

Uši trpia v lete častejšie ako v iných mesiacoch roka

Uši trpia v lete častejšie ako v iných mesiacoch roka

Nemusí to byť vždy iba chlad a zima, ktoré nám vedia spôsobiť zdravotné problémy alebo lokálne ťažkosti. Veľa sa hovorí o predchádzaní úpalom, letným úrazom, samozrejme sa zdôrazňuje potreba dostatočnej hydratácie. Tým však nástrahy leta a letného počasia nekončia. Zvlášť háklivé sú v lete naše uši. Práve uši trpia v lete viac ako v iných mesiacoch. Skutočnou príčinou je však väčšinou naše konanie. 

Zápal

Radi sa v lete kúpete v bazéne, jazere či v mori? A počuli ste už o plaveckom uchu? Ide o zápal kože vonkajšieho zvukovou. Odborne tiež externá ototída. K plavcovmu uchu dochádza vtedy, keď sa voda a vlhkosť zachytia vo zvukovode. To spôsobuje rast baktérií a nakoniec vedie k bolestivej infekcii ucha. Je známe, že baktérie a plesne radi rastú v teplom a vlhkom prostredí.

Nie je vylúčené, že sa vám to nemôže stať aj pri sprchovaní.

Ako sa prejavuje?

  • výrazná bolesť,
  • zapálená koža,
  • môže sa dostaviť opuch,
  • oslabenie sluchu,
  • výtok z ucha.

Lekári vtedy odporúčajú začať liečbu octanovou masťou a kvapkami. Pokiaľ zápal pretrváva viac ako dva dni a neustupuje, treba navštíviť špecialistu, ktorý môže nastaviť liečbu antibiotikami.

Prečo sa to deje?

Čo sa stane s vašou pokožkou na prstoch po dlhom pobyte vo vode? Rozmočia sa. A rovnako voda počas plávania, kúpania a potápania pôsobí na kožu vonkajšieho zvukovodu. A aj tu dochádza k jej rozmočeniu.

„Znižuje sa funkcia mazových žliazok, klesne produkcia mastných kyselín, ktoré sú súčasťou ušného mazu a slúžia ako prevencia pred zápalom,“ vysvetlil MUDr. Richard Hudák z Otorinolaryngologickej ambulancie v Nemocnici AGEL Komárno.

A tak je umožnený ľahší prienik infekcie na kožu.

Ako dostanete vodu z ucha von?

  • Ľahnite si tak, aby ucho smerovalo dole a voda mohla odtiecť.
  • Skúste použiť fén (nie príliš silný ani horúci prúd vzduchu).
  • Dlaň priložte k uchu a rýchlejším pohybom ruku odsuňte, pomôcť vám môže vzniknutý podtlak a sací efekt

Uši trpia v lete častejšie ako v iných mesiacoch roka

Pozor na prievan

Pootvorené okno na aute, jazda na motorka s prilbou bez prekrytia uší, časté používanie ventilátora alebo studenej klimatizácie. To sú tie najčastejšie chvíle, ktoré vás v lete môžu doviesť k prievanu ucha.

Prúdiaci studený vzduch spôsobuje prechladnutie nechráneného povrchu tela. To má vplyv na svaly, cievy a nervy. Ako protireakcia vznikne podráždenie nervov (napríklad trojklanný, tvárový nerv) a neurologická príčina bolesti ucha.

„Preto sa neodporúča nechať si fúkať studený vzduch priamo na odhalené časti tela. Citlivá je krčná chrbtica, šija, tvár, oblasť líca či spánkov. Tento problém je akútny a nepríjemný, ale zväčša netrvá viac ako 2-3 dni,“ dodáva MUDr. Richard Hudák.

Hluk

Vplyv na naše uši a sluch má, samozrejme, aj hluk. Nemusí ísť hneď o neprimerane hlasné počúvanie hudby. V lete trávime viac času na záhrade, v meste a venujeme sa iným činnostiam ako v zime. Na naše uši a sluch môže vplývať už hluk z dopravy, zvuk motora kosačky na trávu. Samozrejme, nemožno zabudnúť na ohňostroj. Hluk pôsobí na všetky vekové skupiny. Stratou sluchu sú ohrození všetci. Rovnako deti ako dospelí. Pri činnostiach a aktivitách sprevádzaných hlukom preto odborníci radia používať ochranné prostriedky. Slúchadlá alebo štuple do uší.

ochrana uší

Chráňte sa pre hlukom pri týchto činnostiach:

  • Kosenie
  • Návšteva koncertu
  • Streľba zo zbrane
  • Odpaľovanie ohňostroja

Príliš hlasný zvuk môže tlačiť na váš bubienok tak silno, že túto krehkú membránu pretrhne. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je hraničná úroveň pre bezpečnosť sluchu 85 decibelov.

Mestská doprava dosahuje podľa NIDCD približne 85 decibelov. Na koncerte by ste mohli namerať 95 až 115 decibelov. Ohňostroj môže dosiahnuť 140 až 160 decibelov.

Cestovanie lietadlom

Keď lietadlo vzlietne, tlak vzduchu klesá. To uľahčuje únik vzduchu z vašich stredných uší, takže dochádza k nerovnováhe. Keď lietadlo pristáva a vonkajší tlak vzduchu sa rýchlo zvyšuje, do vašich stredných uší môže vstúpiť príliš veľa vzduchu. V každom z týchto prípadov sa môžu vaše uši cítiť upchaté, čo môže stlmiť zvuk a spôsobiť nepohodlie alebo bolesť.

Väčšinou sa s týmito ťažkosťami stretávajú deti, pretože majú menšie Eustachove trubice, a teda ťažšie vyrovnávanie tlaku. Opísaný stav bežne postihuje aj dospelých.

Redakcia

Zdroj: CDC, TS Agel Nemocnica

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This