Ortopedický magazín logo

Reklama

Očné ambulancie vyhľadávajú čoraz mladší ľudia. Hrozí nám novodobá epidémia krátkozrakosti?

Očné ambulancie vyhľadávajú čoraz mladší ľudia
Očné ambulancie a ich služby vyhľadávajú čoraz mladší pacienti a odborníci už v tejto súvislosti upozorňujú na novodobú epidémiu krátkozrakosti. Hoci sú chyby oka väčšinou geneticky podmienené, za ich skorší nástup a zhoršovanie stavu môže najmä náš životný štýl.
Je prirodzené, že okolo 45. roku sa u väčšiny populácie fyziologicky stráca schopnosť doostrovania do blízka, čo sa prejavuje zhoršeným videním hlavne pri čítaní. Avšak nesprávny životný štýl v kombinácii s podceňovaním významu prevencie spôsobujú, že tieto problémy nastupujú oveľa skôr. „Príliš veľa času venujeme sledovaniu obrazoviek najrôznejších zariadení a náš zrak jednoducho nenecháme dostatočne oddýchnuť si. Práve preto je pre oči veľmi dôležitý pobyt vonku, kedy sa viac zameriavajú na vzdialenejšie objekty, čím sa regenerujú,“ hovorí MUDr. Katarína Kornfeld, očná lekárka Centra mikrochirurgie oka. Sedavé zamestnanie spojené s prácou za počítačom je teda vhodné v čo možno najväčšej miere vyvažovať pobytom vonku na dennom svetle.

Prevencia

Predchádzať problémom s očami pomôžu pravidelné návštevy očnej ambulancie. Mnohá z problémov spojených s očami a zrakom môžu byť u pacienta prítomné bez jeho vedomosti. Na pravidelné prehliadky by však nemali zabúdať ani ľudia s už diagnostikovanými dioptrickými chybami. Na opätovné premeranie by mali chodiť raz za rok a uistiť sa, že používajú správnu hodnotu dioptrií. V exteriéri by mali nosiť kvalitné slnečné okuliare s adekvátnym filtrom a stupňom zafarbenia sklíčka,“ pokračuje MUDr. Kornfeld.
Dôležité je nefajčiť, keďže nikotín je veľkým rizikovým faktorom práve pri ochoreniach sietnice. „Pomôcť môže kvalitná strava, a to najmä potraviny s obsahom luteínu a zaexantínu, ktoré sa nachádzajú v zelenom a žltom ovocí a zelenine. Tieto látky chránia sietnicu pred pôsobením voľných radikálov,“ pripomína štátna zdravotná poisťovňa VšZP.
Očné ambulancie vyhľadávajú čoraz mladší ľudia

Oči prezrádzajú 

Existuje veľké množstvo chorôb, ktoré sa z očí dajú vyčítať. To ešte viac zdôrazňuje potrebu pravidelných preventívnych prehliadok u oftalmológa.
„Jediným spôsobom, ako sa neinvazívne môžeme pozrieť dovnútra človeka, je pozrieť sa pomocou našich vyšetrovacích možností do oka. Tak dokážeme odhaliť už v počiatočnom štádiu napríklad hypertenziu, zle liečený diabetes, rozvíjajúce sa systémové ochorenia, napr. artritída sa prejavuje očnými zápalmi a prvé príznaky roztrúsenej sklerózy sú najmä už žien viditeľné tiež najskôr na očiach,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý z VESELY Očná klinika.
Na šťastie nie všetky choroby ihneď spôsobujú zhoršenie zraku.  Práve vyšetrením počas preventívnej prehliadky sa však dajú odhaliť zmeny, ktoré svedčia o danej diagnóze. Ak zmeny na oku nasvedčujú napríklad tomu, že človek má vysoký krvný tlak, aj keď on ešte žiadne príznaky nepociťuje, oftalmológ mu vie včas odporučiť, aby navštívil internistu.
Príspevok 450 eur na laserovú operáciu očí pre poistencov VšZP
Už roky sa na Slovensku odtraňujú dioptrické chyby laserovou operáciou očí. Podľa MUDr. Kataríny Kornfeld je nad laserovou operáciou očí vhodné uvažovať až po ukončení vývoja dioptrickej chyby, čiže po dovŕšení 18 rokov života.
„Existujú výnimky, kedy môžeme operovať aj skôr, napríklad v prípade veľkého dioptrického rozdielu medzi očami, keď hrozí tupozrakosť horšieho oka,“ vysvetlila MUDr. Kornfeld.
Hornú vekovú hranicu pre laserovú operáciu očí určuje nástup presbyopie, čiže straty schopnosti doostrovania do blízka, kedy už pacient stráca benefit z takéhoto druhu operácie a volí sa iný typ operačnej metódy.
Redakcia
Zdroj: TS VšZP
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This