Ortopedický magazín logo

Reklama

Tvorcovia plánu obnovy a odolnosti pre zdravotníctvo nás obišli, hovorí ASL SR

ASL odmieta návrh k obhliadkam mŕtvych.

Na snímke v popredí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth, TASR-Pavel Neubauer

Tvorcovia Plánu obnovy a odolnosti SR obišli v časti pre zdravotníctvo pri jeho zostavovaní Asociáciu súkromných lekárov (ASL) SR a ďalšie subjekty pôsobiace v zdravotníckom sektore. TASR o tom informoval prezident asociácie Marián Šóth.

Hovorí, že materiál predstavujúci harmóniu investícií a reforiem vyvoláva záujem verejnosti. „Pripomienkové konanie k tomuto materiálu skončilo a končí aj akákoľvek harmónia. Uplatnených bolo 2444 pripomienok, z toho takmer 1400 zásadných. Pod takýto výsledok sa podpísala aj skutočnosť, že sme sa nemohli k návrhom vyjadrovať,“ povedal.

Pripomenul, že práve v prípade mnohých nemocníc a takmer celého ambulantného sektora ide o neštátne zariadenia. Komponent pre zdravotníctvo podľa neho na neštátne zdravotnícke zariadenia zabúda. „Sem pomoc nezameriava, smeruje ju do štátnych nemocníc. Z pomoci sú vylúčené existujúce ambulantné zariadenia s výnimkou 170 ambulancií všeobecného lekárstva, ktoré majú vzniknúť na zelenej lúke,“ kritizuje.

Asociácia sa preto pýta, či je známe, koľko špecializovaných ambulancií funguje v jednotlivých regiónoch, či je napríklad známa veková štruktúra ich lekárov a či o päť rokov nebude tretina z nich v dôchodku. Plán obnovy podľa ASL SR na tieto otázky odpoveď nedáva. „Zrejme aj to je dôvod, že špecializovaným ambulanciám a súčasným ambulanciám všeobecného lekárstva, ako aj primárnym pediatrom a gynekológom a, samozrejme, aj agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti sa nevenuje,“ dodal jej šéf.

Hovorí tiež, že nerieši ani otázku dlhých čakacích dôb k špecialistom, či projekty zamerané na personálnu výmenu ambulancií. „Zdravotníctvo máme zdevastované. Podporu ale potrebujú všetky jeho zložky, nie len štátne nemocnice,“ uzavrel.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Pavel Neubauer

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This