Ortopedický magazín logo

Reklama

SVLS: Pre vysoké náklady hrozí zatvorenie ambulancií všeobecných lekárov

Bratislava 30. septembra (TASR) – Viaceré ambulancie všeobecných lekárov by v budúcom roku pre neudržateľnosť prevádzkových nákladov nemuseli otvoriť. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). Vyzvala preto vládu a ministerstvo zdravotníctva k rokovaniam o stabilizácii prevádzky ambulancií.

„Našim ambulanciám sa raketovo zvyšujú náklady na prevádzku. Viacerým sa nájomné za energie, plyn a nájomné v priebehu posledných troch mesiacov zvýšili o 170 až 320 percent, čím je ohrozená nielen ich prevádzka, ale aj samotná existencia,“ skonštatovala SVLS v stanovisku, ktoré TASR poskytla jej prezidentka Monika Palušková.

Je preto podľa nej potrebné začať s realizáciou opatrení na stabilizáciu zdravotného systému, ako napríklad zastropovanie ceny platby za plyn a elektrinu pre všetky typy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb. Malo by sa podľa nej okamžite rozhodnúť o dofinancovaní zdravotníctva prostredníctvom platieb za poistencov štátu aspoň na úrovni štyroch percent do konca toho roka.

Všeobecní lekári vyzvali tiež rezort, aby zverejnil konkrétne kroky v rámci krízového manažmentu v krátkodobom a strednodobom horizonte na stabilizáciu situácie. Mali by sa podľa nich tiež jednoznačne zadefinovať priority slovenského zdravotníctva do konca roka 2022 a na rok 2023.

Enormný rast cien trápi tiež nemocnice, niektorým narástli aj šesťnásobne. Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Ten reagoval, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou. Doplnil, že dosahy rastu cien energií pociťujú všetky ministerstvá na Slovensku. V prípade nemocníc treba podľa neho mať na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This