Ortopedický magazín logo

Reklama

SLK: Podporuje zvýhodnenie ľudí dodržiavajúcich opatrenia v bežnom živote

SLK: Podporuje zvýhodnenie ľudí dodržiavajúcich opatrenia v bežnom živote

Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec. Foto: TASR - Pavol Zachar

Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje zvýhodnenie ľudí, ktorí dodržiavajú protiepidemické opatrenia v bežnom živote. Podporuje tiež epidemiológov, lekárov, ktorí pomáhajú chorým, a politikov rešpektujúcich odporúčania odborníkov. Vo vyhlásení to uviedol prezident SLK Pavel Oravec.

Viceprezident SLK Róbert Roland skonštatoval, že zaočkovaní ľudia a tí, ktorí dodržiavajú pravidlá, by nemali doplácať v bežnom živote na nezaočkovaných. Je podľa Rolanda správne, aby boli očkovaní zvýhodnení, považuje však za nesprávne riešiť to plošne.

„Tvrdíme, že práva pacientov s inými chorobami ako COVID-19 sú rovnocenné s právami nezaočkovaných občanov. Nemá dochádzať k poškodeniu pacientov pre odsun plánovaných výkonov zdravotnej starostlivosti z dôvodu vyťaženia kapacít zdravotníckych zariadení,“ povedal Oravec.

SLK zároveň odporúča, že v prípade, ak ošetrujúci lekár odporúča očkovanie pacientovi a ten ho odmietne, mal by podpísať nesúhlas o očkovaní. Následne by mal byť súčasťou dokumentácie, aby sa tak lekár právne ochránil.

Lekárska komora sa tiež stotožňuje s návrhmi konzília odborníkov, ako je práca z domu pre všetkých, ktorí môžu, a to od červených okresov, otvorené prevádzky v bordových okresoch do 22.00 h, obmedzenie svadieb a večierkov. Súhlasí aj s podávaním tretej dávky vakcíny u rizikových skupín, uviedol Roland.

Obmedzenie pohybu pre nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch sa podľa SLK nesmie týkať zabezpečenia nevyhnutných životných potrieb, priblížil Roland. Pokračoval, že potvrdenie o teste, očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19 by sa malo týkať bordových a čiernych okresov. Zvážiť by sa malo aj prerušenie prezenčnej výučby na týždeň alebo dva v bordových a červených okresoch. Roland poukázal, že je potrebné prehodnotiť aj vyplácanie zvýhodnenej práceneschopnosti.

Zdroj: TASR

Foto: TASR- Pavol Zachar

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This