Ortopedický magazín logo

Reklama

Rušia sa niektoré doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky. Nie však za ortopedické vložky na mieru

Rušia sa niektoré doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky. Nie však za ortopedické vložky na mieru

Foto: ilustračné, Envato Elements

Doplatky za lieky pre vybrané skupiny obyvateľstva sa od apríla rušia. Vyplýva to z novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, ktorá nadobudla účinnosť 1. apríla. Napriek tomu že úprava zahŕňa zdravotnícke pomôcky, ortopedické vložky a topánky na mieru táto novela obišla. 

Nulový limit spoluúčasti za doplatky na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny sa vzťahuje na osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), deti do šiestich rokov a dôchodcov. Pri dôchodcoch sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku. Náklady tohto opatrenia majú byť refundované zo štátneho rozpočtu.

Novou legislatívou sa má zlepšiť situácia vymedzeného okruhu pacientov v nadväznosti na ekonomické následky vyvolané platením doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky.

Deti do šiestich rokov budú po novom oslobodené od úhrady doplatkov u poskytovateľa lekárenskej starostlivosti, a to tak, že limit spoluúčasti vo výške 0 eur sa uplatní priamo pri výdaji lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny. „Naďalej platí, že pôjde o liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu čiastočne uhrádzanú na základe verejného zdravotného poistenia vo výške prepočítaného doplatku za ich najlacnejší variant,“ skonštatovali poslanci parlamentu v spoločnej správe výborov.

Novela však upravuje iba doplatky za sériové ortopedické pomôcky. Za ortopedické vložky a obuv na mieru platia poistenci ďalej celý doplatok bez ohľadu na vek.

V prípade ťažko zdravotne postihnutých osôb má byť možné uplatniť nulový limit spoluúčasti od 1. januára 2022. V prípade, ak sú dané osoby ekonomicky aktívne na to, aby sa uplatnil nulový limit spoluúčasti, ich celkový príjem nemôže presiahnuť stanovenú výšku. Súčasne sa zavádza zoznam poistencov s nárokom na okamžité uplatnenie limitu spoluúčasti. Dosah návrhu na verejné zdravotné poistenie odhadujú odborníci na 36 miliónov eur každoročne v rokoch 2021 až 2023.

redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This