Ortopedický magazín logo

Reklama

Iveta Gombošová, RTVS: Takmer každá téma, ktorú vyrábam, sa priamo alebo nepriamo týka pandémie

Pravidelne navštevuje tlačové konferencie vlády, kladie otázky najdôležitejším postavám nášho boja s novým koronavírusom. Aké to je plniť úlohy redaktora hlavného spravodajstva verejnoprávnej televízie a informovať od nástupu COVID-19? Odpovedá Iveta Gombošová, redaktorka a moderátorka RTVS.

Ako sa zmenila práca redaktora TV spravodajstva zameraného na zdravotníctvo od nástupu nového koronavírusu?

Zo začiatku, keď sa objavili prvé prípady, boli všetky reportáže venované len tejto téme a pre mňa, ako aj pre respondentov či divákov, to bolo úplne nové. Oslovovala som zrazu vo väčšej miere vedcov, zástupcov laboratórií, výrobcov testov, ľudí, s ktorými som v minulosti nepracovala. Som za to v konečnom dôsledku vďačná, lebo som si opäť rozšírila sieť kontaktov.

 

Musí byť psychicky náročné informovať o tak ťažkej téme, zvlášť keď každý deň umiera viac ľudí. 

Zo začiatku to bolo psychicky náročné, lebo sama som sa bála o seba, aj blízkych, ale postupne to beriete ako súčasť práce bez nejakých väčších emócií.

 

Pri svojej práci musíte každý deň navštíviť tlačovú konferenciu alebo absolvovať stretnutia s respondentmi kvôli rozhovorom – nemôžete pracovať v režime home office, ktorý odporúča aj vláda. Ako sa chránite?

Využívame rôzne aplikácie umožňujúce videohovor. Ak už chodíme do terénu, samozrejme, dodržiavame R-O-R opatrenia, nosíme rúška, dezinfikujeme si ruky a dodržiavame odstupy. Od začiatku roka 2021 sme pravidelne, 2-krát týždenne, testovaní priamo v televízii antigénovými testami.

 

Mali ste na pracovisku pozitívne testovaných kolegov?

Áno, mali sme. Prvýkrát to bolo v decembri 2020. Nikto sa od danej kolegyne následne neinfikoval. Rovnako tak ani od kameramana, ktorý bol pozitívne testovaný. Myslím si, že zohrali významnú úlohu R-O-R opatrenia.

Iveta Gombošová, zdroj: archív RTVS

Zmenil sa vám nejakým spôsobom aj režim na pracovisku? Novinári a editori väčšinou pracujú v newsroome, teda spolu v jednej veľkej spoločnej miestnosti. Zmenilo sa to nejako?

Prešli sme si rôznymi zmenami aj v redakcii. Napríklad sme boli rozdelení na dve skupiny, aby v prípade infikovania niektorého redaktora nemusela byť v karanténe celá redakcia. A začali sme viac využívať Skype, FaceTime, telefonáty. Nahrávanie s respondentami v teréne sa v mnohých prípadoch nahradilo práve týmito kanálmi.

 

Zmenil sa s COVID-19 aj výber tém, ktorým sa zdravotnícki novinári venujú? Ostáva vám priestor na iné témy? 

Určite áno. Venujeme sa tomu, čo je aktuálne, a tým je pandémia koronavírusu. Ale s tým súvisí okrajovo aj mnoho ďalších tém. Veď aj napríklad rozpočet pre zdravotníctvo sa v roku 2020 schvaľoval pod rúškom covidu. Takmer každá téma, ktorú vyrábam, sa priamo alebo nepriamo týka pandémie.

Iveta Gombošová, zdroj: archív RTVS

Ktoré z nich pripravujete najradšej? 

Ak neriešime aktuálnu epidemiologickú situáciu, tak sa rada venujem témam, ktoré majú príbeh. Napríklad problémy pacientov, nedostupnosť liekov, starostlivosti. A dobre padne aj pozitívna správa, napríklad ak lekári, napriek ťažkej situácii, úspešne transplantujú orgány a zachránia tak život pacienta.

 

Nádejou zo situácie, v ktorej žijeme posledné mesiace je očkovanie. Rozhodli ste sa už, či sa dáte zaočkovať proti COVID-19? 

Som rozhodnutá dať sa zaočkovať. Radila som sa s odborníkmi, ktorým dôverujem, a vo všeobecnosti mám k vakcinácii pozitívny prístup.

Redakcia

Foto: archív Iveta Gombošová, RTVS

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This