Ortopedický magazín logo

Reklama

Radíme: Častý smäd bez zjavnej príčiny môže byť príznakom ochorenia

Bratislava 22. februára (TASR) – Častý smäd bez zjavnej príčiny môže byť príznakom ochorenia. Pociťujú ho napríklad pacienti s cukrovkou 2. typu. Upozornila na to všeobecná lekárka pre dospelých Petra Šelmeciová z bratislavského Preventívneho centra Agel Clinic. O zvýšenom smäde treba podľa nej povedať svojmu lekárovi.

„Zvýšený smäd zvyčajne pociťujú ľudia s nastupujúcim diabetom 2. typu. Zároveň ho sprevádza aj zvýšené močenie. Ide o obranný mechanizmus tela, ktoré sa snaží zbaviť nadmerného cukru. Keďže choroba prebieha dlho nepozorovane, je to dôležitý signál,“ priblížila lekárka.

S intenzívnym smädom sa spája tiež Sjögrenov syndróm. Priveľa pijú tiež pacienti s hypertyreózou, pretože sa viac potia. Pri psychogénnej polydipsii zase dochádza k túžbe piť napriek tomu, že nedochádza k dehydratácii.

Šelmeciová ozrejmila, že denne sa odporúča vypiť asi dva až tri litre tekutín. „Pitný režim je však individuálna záležitosť. Vplýva naň vek, hmotnosť, zdravotný stav, charakter práce, životný štýl, ale aj počasie,“ doplnila. Pod zvýšenú potrebu pitia sa podľa nej môže podpísať strava s vysokým obsahom soli či lieky, napríklad antipsychotiká, antidepresíva, antikonvulzíva či anticholinergiká.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This