Ortopedický magazín logo

Reklama

Pre covid sa v ČR rušia mnohé ortopedické operácie

Pre covid sa v ČR rušia mnohé ortopedické operácie

Po úspešnom absolvovaní štúdia skladajú doktori sľub, že budú pomáhať všetkým pacientom bez rozdielu. Napriek tomu teraz stoja lekári, a najmä ortopédi, rovnako ako pri minulých vlnách covidu pred neľahkými úlohami – rušia plánované operácie ľuďom, ktorí ich nevyhnutne potrebujú. Ako prvé sa majú rušiť ortopedické operácie.

Ako vyplýva z ankety spravodajského servera iDNES.cz, niektorí pacienti čakajú na zákrok aj dva roky. Čísla pozitívne testovaných občanov síce oproti minulým týždňom pozvoľna klesajú, vyhrané však ešte zďaleka nie je.

Na vine je nastupujúca mutácia covidu omikron, ktorá podľa českého ministra zdravotníctva Vlastimila Válka bude na vrchole na prelome januára a februára, analyzuje iDNES.cz.

Ortopedické operácie

Medzi prvými oddeleniami, ktoré museli zatvoriť či výrazne obmedziť svoju činnosť, sú ortopédie. Obmedzenie ich výkonu sa výrazne premietlo aj do ich operačnej praxe. Na plánovaný zákrok čakajú na území celej ČR odhadom až stovky pacientov.

Nepríjemnú skutočnosť potvrdzuje aj skúsený ortopéd z Nemocnice Pelhřimov Jiří Běhounek. Podľa neho stav nie je vôbec dobrý. „Situácia je taká, že vo väčšine nemocníc, kde sú ortopedické oddelenia, musia obmedzovať starostlivosť. Predovšetkým z dôvodu, že mnohí lekári idú na covid jednotky, a po druhé preto, že pomerne výrazne sú obsadené lôžka intenzívnej starostlivosti,“ vysvetlil lekár pre iDNES.cz.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This