Ortopedický magazín logo

Reklama

Poľsko hlási rekordný počet nakazených, Maďarsko mŕtvych. Prezident Zeman žiada výmenu ministrov

Poľsko hlási rekordný počet nakazených

Foto: Envato Elements

Poľsko v stredu hlásilo 17 260 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za posledných 24 hodín, čo je najväčší denný nárast v tomto roku. V krajine tiež zaznamenali 398 úmrtí v súvislosti s nákazou. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca poľského ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz uviedol, že nárast spôsobilo šírenie britského variantu vírusu a zvoľnenie v oblasti dodržiavania protiepidemických opatrení obyvateľmi. Andrusiewicz oznámil, že v priebehu najbližších dní pribudne ďalších 1500 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých časť bude v dočasných nemocniciach.

Poľská vláda minulý mesiac zmiernila niektoré opatrenia, vrátane opätovného otvorenia nákupných centier, múzeí, hotelov a divadiel. Z dôvodu prudkého nárastu nových prípadov však musela v dvoch vojvodstvách na severe krajiny uvoľnenie opatrení odvolať, pripomína AFP.

Maďarsko – najviac úmrtí v tomto roku

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 5653 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 179 pacientov, čo je najvyšší počet v tomto roku, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v stredu na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet infikovaných koronavírusovej pandémie stúpol v Maďarsku na 480.860 a obetí covidu na 16.325. Z ochorenia sa zotavilo už 340.844 ľudí, ale stúpa aj počet aktuálne infikovaných, ktorých je 123.691.
Maďarsko je v rebríčku miery zaočkovanosti obyvateľstva proti covidu v súčasnosti druhou krajinou v Európskej únii, zdôraznil operačný štáb.

 

Česko: možné politické zemetrasenie pre vakcínu Sputnik V

Český prezident Miloš Zeman bude chcieť s premiérom Andrejom Babišom hovoriť o možnom odvolaní ministra zdravotníctva Jana Blatného a šéfky českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) Ireny Storovej. Vyjadril sa tak v rozhovore pre server Parlamentní listy. Týchto ľudí v ňom označil za hlavné prekážky pre dovoz ruskej vakcíny Sputnik V do Českej republiky.

„Dvoma najväčšími prekážkami (pre registráciu v Česku) sú minister zdravotníctva Blatný a tiež riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv,“ povedal Zeman a na ich adresu dodal, že nesú plnú zodpovednosť za úmrtia ľudí v Česku na ochorenie COVID-19.

Spravodajský server Novinky.cz pripomenul, že Blatný v súlade s legislatívou trvá na potrebe schválenia všetkých očkovacích látok Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Ak by sa Babiš rozhodol Blatného vo funkcii ponechať, neprispelo by to podľa prezidenta k zlepšeniu vzťahov. Babiš podľa neho urobil chybu, že za nástupcu bývalého šéfa rezortu Romana Prymulu navrhol „nekompetentného ministra“.

Skončiť by podľa Zemana mal aj český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v súvislosti s presadzovaním nákupu vakcín zo Spojených arabských emirátov.

Zdroj: TASR/AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This