Ortopedický magazín logo

Reklama

NÚDCH uľahčí rodičom a deťom orientáciu v najväčšej detskej nemocnici

NÚDCH uľahčí rodičom a deťom orientáciu v najväčšej detskej nemocnici

Na snímke oddelenie urgentného príjmu v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Zorientovať sa v najväčšej detskej nemocnici nemusí byť pre návštevníka jednoduché. NÚDCH spúšťa projekt manažovania pacientov pri príchode do nemocnice. Pri orientácii v priestore pomôžu dobrovoľníci či zreteľnejšie smerovníky. Informovali o tom zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, NÚDCH, Lekárskych fakúlt Univerzity Komenského (UK), Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). 

Cieľom projektu je uľahčiť rodičom a deťom prvý kontakt s najväčšou detskou nemocnicou na Slovensku a pomôcť odbúrať prvotný stres z neznáma. „Prvým bodom je vítanie pacienta a usmerňovanie v rámci nemocnice. Zámerom je upokojiť rodičov a nasmerovať ich, aby mali pocit, že od začiatku sa im niekto venuje,“ priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Druhým bodom projektu je vybudovanie informačného systému v rámci nemocnice, ktorého súčasťou bude napríklad vodorovné značenie na podlahách nemocnice. Posledným bodom projektu je digitalizácia a vytvorenie aplikácie, ktorá podľa riaditeľa umožní pacientom objednávať sa na vyšetrenia a hospitalizácie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) považuje projekt za konkrétny krok, ako pomôcť detskému pacientovi. „Prispeje to k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, a to najmä z psychologického hľadiska,“ zhodnotil minister.

V nemocnici budú pomáhať desiatky dobrovoľníkov z radov študentov Lekárskych fakúlt UK a SZU. „Projekt našich študentov naučí empatii, čo je najdôležitejšia vlastnosť lekára, pomôže im vcítiť sa do rodičov, ktorí majú strach o dieťa,“ ocenil projekt dekan Lekárskej fakulty UK Juraj Šteňo.

Dobrovoľníci budú pomáhať mimo vyučovania, v rámci svojho voľného času. „Študenti dokážu pripraviť pacienta pre lekára, upokojiť ho, čo prispeje aj k tomu, že rodič bude lepšie vedieť vysvetliť lekárovi, čo je jeho dieťaťu,“ dodala Katarína Holečková z Lekárskej fakulty SZU.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This