Ortopedický magazín logo

Reklama

Nemeckí lekári kritizujú pozastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca

nemeckí lekári kritizujú rozhodnutie o vakcíne od spoločnosti AstraZeneca

Foto: ilustračné, Envato Elements

Dočasné pozastavenie očkovania proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v Nemecku kritizovali viacerí lekári vrátane predsedu rady Svetovej lekárskej asociácie (WMA) Franka Ulricha Montgomeryho. Informovali o tom v utorok nemecké médiá.

„To, že ľudia dostanú trombózu a pľúcnu embóliu, nemusí bezpodmienečne súvisieť s očkovaním,“ povedal Montgomery pre médiá skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Odvolal sa na medzinárodné štúdie, podľa ktorých sa trombóza rovnako často vyskytovala u ľudí patriacich do skupiny, ktorá dostávala placebo, ako u tých, čo dostali skutočnú očkovaciu látku.

Poškodený imidž vakcíny

Montgomery varoval, že tieto kroky navyše poškodia imidž vakcíny od britsko-švédskej firmy. „V konečnom dôsledku to, bohužiaľ, znamená, že táto dobrá a účinná očkovacia látka si pre rozruch okolo pozastavenia očkovania nezíska práve väčšie prijatie zo strany obyvateľstva mnohých krajín,“ poznamenal.

Zároveň ale ocenil, že dôjde k dôkladnému preskúmaniu prípadov trombózy u ľudí, ktorým bola podaná vakcína od firmy AstraZeneca. Napriek tomu, že Európska agentúra pre lieky (EMA) opakovanie uviedla, že táto vakcína je bezpečná a účinná, je podľa jeho slov „správne, že národné úrady vyšetria podozrivé prípady, čo sa týka závažných vedľajších účinkov“.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v pondelok oznámil, že dočasné pozastavenie očkovania vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v Nemecku súvisí so siedmimi prípadmi trombózy u zaočkovaných osôb.

Kritické reakcie vyvolalo pozastavenie očkovania vakcínou od AstraZenecy aj medzi politikmi. Šéf kresťanských demokratov (CDU) Armin Laschet pre televíziu ZDF povedal, že to znova povedie k zmene očkovacej stratégie. Poukázal na to, že podľa plánu sa malo očkovanie rozšíriť aj do ambulancií praktických lekárov, avšak minimálne v nasledujúcich dňoch táto očkovacia látka nebude vôbec dostupná.

Nemecko v súvislosti s pozastavením očkovania AstraZenecou odložilo na neskôr aj telefonickú konferenciu nemeckej vlády a 16 spolkových krajín týkajúcu sa očkovacej stratégie, ktorá sa mala uskutočniť v stredu večer. Oznámil to v utorok podľa agentúra DPA hovorca nemeckej vlády s tým, že si najprv chcú počkať na štvrtkové rozhodnutie EMA o ďalšom postupe očkovania danou vakcínou.

Očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavilo najprv minulý štvrtok Dánsko. Nasledovali Nórsko a Island, ako aj Bulharsko, Írsko a v nedeľu večer tento krok oznámilo i Holandsko. Spravili tak i Portugalsko, Lotyšsko, Cyprus a Slovinsko. Očkovanie určitou výrobnou šaržou tejto vakcíny pozastavili Rakúsko, Estónsko, Litva a Luxembursko. Inú šaržu zase zakázali Taliansko a Rumunsko, pripomína magazín Der Spiegel.

Dnes sa pridalo Lotyšsko

Lotyšské zdravotnícke úrady oznámili, že dočasne zastavujú používanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Tež pre obavy zo spôsobenia krvných zrazením. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Lotyšské „zdravotnícke úrady požiadali lekárov, aby nepoužili už otvorené ampulky vakcíny od AstraZenecy a aby neovárali nové,“ napísali úrady pobaltského štátu v spoločnom vyhlásení.

Dodali, že používanie tejto vakcíny zastavujú „preventívne“ na základe správ o vedľajších účinkoch z iných členských štátov Európskej únie. Zároveň zdôraznili, že v Lotyšsku sa žiadne takéto prípady nepotvrdili. Opatrenie bude platiť dva týždne.

Európska agentúra pre lieky (EMA) bude mať vo štvrtok 18. marca mimoriadne zasadnutie, na ktorom rozhodne, či je pre šíriace sa obavy potrebné urobiť opatrenia. U niektorých ľudí sa vytvorili krvné zrazeniny práve po zaočkovaní vakcínou od AstraZenecy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že krajiny by mali pokračovať v používaní vakcíny od AstraZenecy. Jej komisia odborníkov sa zíde v utorok, aby posúdila bezpečnosť tejto vakcíny.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This