Ortopedický magazín logo

Reklama

Minister hlási reformu, ZAP ju žiada aj pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť

ZAP žiada reformu aj pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť

Na snímke zľava štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková počas tlačovej konferencie rezortu na tému. Foto: TASR - Dano Veselský

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje za dôležité, aby sa reformovala aj špecializovaná ambulantná zdravotná starostlivosť. Zdôrazňuje, že je neoddeliteľnou súčasťou zdravotného systému. Reagoval tak na návrh zákona o kategorizovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Šéf rezortu dnes na tlačovej konferencii ohlásil reformu nemocníc, ambulantného sektora aj fungovania zdravotných poisťovní. 

Prezidentka ZAP Jaroslava Orosová tvrdí, že „v záujme zachovania kontinuity a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti musí reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti prebiehať ruka v ruke s reformou špecializovanej ambulantnej starostlivosti“.

Za alarmujúce považuje šéfka zväzu aj to, že nie sú známe dáta o dostupnosti špecialistov. Doplnila, že preťažené sú tiež špecializované ambulancie, ktoré nemajú kapacity naberať nových pacientov. Poukázala na to, že niektorí špecialisti v niekoľkých miestach úplne absentujú a pacienti neraz musia na vyšetrenie u nich čakať aj niekoľko mesiacov.

Oceňujeme záujem o všeobecné ambulancie, ale zároveň vyzývame vládu a MZ SR, aby sa rovnako seriózne zaoberali aj špecialistami,“ dodala.

Minister zdravotníctva Lengvarský dnes oznámil, že spúšťajú reformu nemocníc, ambulantného sektora aj fungovania zdravotných poisťovní, ktorou sa má regulovať tvorba zisku. Pripravený materiál ide do medzirezortného pripomienkového konania.

Štátna tajomníčka MZ Jana Ježíková pripomenula, že Slovensko má najmenej všeobecných lekárov na počet obyvateľov. V súčasnosti podľa jej slov chýba 314 všeobecných lekárov pre dospelých a 137 pediatrov. Problémom je aj vysoký priemerný vek lekárov.

„Ministerstvo ponúkne finančnú podporu na rozbeh nových ambulancií pre mladých lekárov, ktorú budú čerpať postupne v priebehu roka,“ priblížila Ježíková. Je na to vyčlenených desať miliónov eur z plánu obnovy.

Ďalšími pripravovanými krokmi bude rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov či zdravotných sestier.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Dano Veselský

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This