Ortopedický magazín logo

Reklama

Hluk škodí duševne chorým pacientom

Hluk škodí duševne chorým pacientom

Nadmerný hluk a zhon vyvolávajú u pacientov s duševných ochorením pocit nebezpečenstva a spôsobujú úzkosť a únavu. Naopak, v pokojnom zvukovom prostredí majú pocit bezpečia a ľahšie môžu nadväzovať kontakt s okolím. Pripomenula to lekárka Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Elena Žigová.

„Hluk duševne chorým pacientom škodí. Predpokladom efektívneho liečenia duševných porúch je okrem iných opatrení aj zabezpečenie zvukového komfortu,“ priblížila Žigová.

Štúdia medicínskej univerzity Johna Hopkinsa potvrdila, že každých desať decibelov straty sluchu zvyšuje až o 27 percent riziko, že sa u pacienta vyvinie demencia. Najčastejšou príčinou demencie je Alzheimerova choroba, ktorou trpí až polovica ľudí nad 85 rokov.

Hluk pri týchto diagnózach je nebezpečný, pretože zvuky sa šíria ako tlakové vlny a spôsobujú vibrácie, ktoré v tele aktivujú reakciu vyvolávajúcu stres. „Akustika prostredia hrá kľúčovú rolu, keďže podľa výskumov má zo všetkých zmyslov práve sluch najväčší vplyv na kvalitu života pacientov trpiacich demenciou,“ dodal odborník na akustické riešenia Peter Petraško. Hluk nepriaznivo ovplyvňuje aj ľudí s poruchami pamäte. V rušivom zvukovom prostredí môžu byť vystrašení a nadobudnúť pocit, že niečo nie je v poriadku.

zdroj: tasr

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This