Guinea zaznamenala prvý prípad vírusu marburg v západnej Afrike. Nakazený zomrel
Úrady v západoafrickom štáte Guinea potvrdili v pondelok prvý prípad úmrtia na vírusové ochorenie marburg. Ide zároveň o vôbec prvý potvrdený výskyt tohto smrteľného ochorenia v západnej Afrike, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú citovala agentúra AFP.
Riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová zdôraznila, že v záujme toho, aby sa vírus marburg viac nerozšíril, „potrebujeme ho okamžite zastaviť“.
K úmrtiu došlo v prefektúre Guéckédou na juhu Guiney, uviedla WHO. „Toto je vôbec prvýkrát, keď vysokoinfekčné (vírusové) ochorenie marburg, ktoré spôsobuje hemoragickú horúčku, zaznamenali v tejto krajine i v západnej Afrike,“ dodala.
Vírus marburg patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu, ďalšiu smrteľnú chorobu. Výskyt marburgu v Guinei zaznamenali len dva mesiace po tom, ako WHO oznámila koniec epidémie eboly v tejto africkej krajine.
Išlo v poradí už o druhú epidémiu eboly v tomto chudobnom 13-miliónovom africkom štáte. Počas nej zaznamenali v Guinei 16 prípadov nákazy ebolou, z čoho 12 sa skončilo smrťou pacienta. Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-16 a rozšírila sa do viacerých štátov západnej Afriky, zomrelo 11.300 ľudí.
O víruse Marburg
Prvýkrát identifikovali vírus Marburg v roku 1967. Bolo to v čase, keď sa v Marburgu, vo Fankfurte nad Mohanom a v srbskom Belehrade zároveň objavili ohniská vysokej horúčky, sprevádzané krvácaním do celého tela. Pacient môže trpieť tiež zimnicou a bolesťami hlavy. Asi na piaty deň po objavení týchto príznakov sa na tele môže objaviť vyrážka. Zväčša na hrudníku. Neskôr nastupujú bolesti hrudníka, svalov, nevoľnosť, vracanie a hnačky.
Príznaky sa môžu zhoršovať. Pridružiť sa môže žltačka, zápal podžalúdkovej žľazy, strata hmotnosti, delírium, zlyhanie pečene.
Rizikové pre pacienta je už prvotné štádium, keď môže dochádzať ku krvácaniu do celého tela. Už to môže viesť k šoku, zlyhaniu orgánov a smrti pacienta. Vírus je veľmi podobný ebole.
Hostiteľom ochorenia je ovocný netopier Rousettus aegyptiacus. Keď sa toto ochorenie v roku 1998 rozšírilo do Konžskej demokratickej republike, krajina s ním bojovala roky. Úmrtnosť bola podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na úrovni 80 %. Podobne ako v Angole v roku 2005.
Redakcia
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements