Ortopedický magazín logo

Reklama

Ďalšie krajiny dočasne pozastavili očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca

ďalšie krajiny dočasne zastavili očkovanie

Foto: ilustračné, Envato Elements

Holandsko z preventívnych dôvodov na dva týždne pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo uviedlo, že pozastavenie očkovania odporučil Holandský úrad pre lieky po tom, ako bolo v Dánsku a Nórsku hlásených šesť prípadov „možných vedľajších účinkov“ po podaní vakcíny od tohto britsko-švédskeho výrobcu. Toto opatrenie bude platiť najmenej do 29. marca. Rezort dodal, že v Holandsku „nie sú v súčasnosti známe žiadne podobné prípady“.

„Zásadná otázka je, či sa tieto komplikácie vyskytli po očkovaní alebo z dôvodu očkovania. O vakcínach by nemali byť žiadne pochybnosti,“ uviedol vo vyhlásení holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge. Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko, Island, v piatok sa pridalo Bulharsko a v nedeľu Írsko.

Tento krok nastal po tom, čo írsky národný výbor pre imunizáciu (NIAC) odporučil, aby v krajine preventívne prerušili očkovanie vakcínou od AstraZenecy po sobotňajšej „správe Nórskej agentúry pre lieky o nových závažných prípadoch týkajúcich sa výskytu krvných zrazenín u dospelých po očkovaní“. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu írskeho ministerstva zdravotníctva.
Podľa oficiálnych údajov, naposledy aktualizovaných v stredu, bolo v Írsku doposiaľ podaných približne 570.000 dávok vakcín proti koronavírusu. Celkovo 109.000 z nich vyrobila britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca.

Vakcína od výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára. Vo viacerých európskych krajinách bola pôvodne povolená iba pre osoby do 65 rokov, pretože spočiatku chýbali spoľahlivé údaje o jej účinnosti u starších ľudí. Neskôr ju regulačné úrady odporučili aj pre túto vekovú kategóriu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok uviedla, že nie je dôvod nepoužívať vakcínu vyvinutú firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Aj samotná AstraZeneca tvrdí, že jej vakcína je bezpečná.

Zdroj: TASR, AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This