Ortopedický magazín logo

Reklama

Čo ovplyvňuje stav vašich kĺbov? 5 najčastejších faktorov

bolesť kolena

Pokiaľ ešte nepatríte k tým, ktorí sa občas sťažujú na bolesť kĺbov, pravdepodobne poznáte niekoho, kto zvykne hovoriť o problémoch s kĺbmi. Tie už dlhodobo trápia takmer každého druhého seniora, ale stále častejšie vyhľadávajú pomoc lekárov aj mladší ľudia. Čo ovplyvňuje zdravie a stav vašich kĺbov? Vybrali sme 5 najčastejších faktorov. 

1. Záťaž a pohyb 

Dôležitosť pohybu, fyzickej aktivity a športu pre naše zdravie je nespochybniteľná. Paradoxne, práve šport a jeho následky bývajú častým dôvodom vzniku poškodenia kĺbov. Známe pojmy „tenisový a golfový lakeť“ sú ľudové názvy pre ortopedické diagnózy, ktoré vznikajú v dôsledku zápalu šliach a svalových úponov pri opakovanom pohybe. 

S problémami sa stretávajú tiež kulturisti dvíhajúci ťažké závažie, atléti, futbalisti. Samostatnou skupinou sú cyklisti, lyžiari a hráči amerického futbalu, ktorých zranenia vznikajú prevažne pri pádoch. 

V tele máme viac ako 100 kĺbov a nadmerná záťaž ich poškodzuje, pričom nezáleží na tom, či je to záťaž jednorazová a ťažká alebo ľahká a opakovaná. Zvlášť v mladom veku je dôležité vyhýbať sa jednostrannému zaťažovaniu.

muži
Životnosť našich kĺbov ovplyvňuje aj genetika. Zdroj: Envato Elements

2. Genetika a vek

Ako pri väčšine ochorení a pri rôznych iných zdravotných ťažkostiach, tak aj stav našich kĺbov a ich životnosť ovplyvňuje genetika. Pri mnohých diagnózach je podstatným faktorom, či sa s rovnakým alebo podobným problémom stretli naši rodičia, starí rodičia alebo iní príbuzní. Táto informácia v skoršom veku vám môže pomôcť pri nastavení vlastných návykov smerom k predĺženiu životnosti vašich kĺbov. S pribúdajúcim vekom pribúdajú aj na našich kĺboch známky opotrebovania. Osteoporózou (rednutie kostí) trpí 40 – 50 % ľudí vo veku okolo šesťdesiat rokov. Častejšie trápi ženy.

3. Nadváha

Nemusíme byť aktívni športovci na to, aby sme denne urobili tisíce krokov. Kto si niekedy odsledoval počet krokov zaznamenaných za jeden deň mobilným telefónom vie, že prekonať 10 000 krokov sa dá ľahko. Je to málo na to, aby sme v prípade potreby výrazne schudli, ale dosť na to, aby naše kilogramy naviac zaťažovali naše kĺby. Nadváha je výrazným nepriateľom kĺbov. A už pri chôdzi a iných základných pohyboch sú nielen kĺby, ale celý pohybový systém výrazne namáhané.

Jedlo na stole
Dôležitú úlohu zohráva naša strava. Zdroj: Envato Elements

4. Strava

Dôležitú úlohu vo výžive kĺbov zohráva kolagén. Je to najzastúpenejší stavebný proteín v našom tele, dôležitý tiež pre udržanie zdravých chrupaviek a šliach.

Kolagén zabezpečuje regeneračné procesy. Naše telo produkuje kolagén, ale so zvyšujúcim vekom jeho produkcia klesá. V rámci potravín je známym zdrojom kolagénu huspenina, silný hovädzí vývar. Dôležitú úlohu pri výžive kĺbov kolagénom zohráva vitamín C. Premieňa aminokyseliny prolín a lyzín na kolagén. Potrebné množstvo vitamínu C získate z ovocia a zeleniny. Kĺby tvoria iba časť našej pohybovej sústavy, okrem nich si vyžadujú kvalitnú výživu aj naše kosti. Mali by sme im každý deň zabezpečiť dostatok minerálnych látok. Dôležité sú vitamín D, fosfor, horčík, vápnik.

5. Rizikové povolanie

Nadmerné zaťaženie kĺbov alebo ich poškodenie si nemusíme spôsobiť iba športom. Častým dôvodom bývajú podmienky, v ktorých pracujeme. Stojíte dlho na jednom mieste? Dvíhate ťažké bremená? Prenášate ťažké predmety z miesta na miesto? Alebo, naopak, pracujete dlho so zaťaženými ramenami a vystretými rukami pred sebou? Pokiaľ patríte k tým, ktorí prevažnú časť práce sedíte, máte pohodlnú stoličku? Tieto všetky faktory vplývajú na stav kĺbov.

Redakcia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This